| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am o soba pe gaz Hausberg, 2in 1, adică și merge și pe electric. Nu mai tine flacăra de veghe aprinsă după ce ridic mana de pe buton ușor (15-20sec). Sa fie oare că am tinut-o ore bune pe electric? Și îi ia mult sa se răcească? Mă gândesc că are vreun senzor și pentru asta. Poate mă lămuriți voi. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In mijlocul flacarii de veghe este tija unui termostat de siguranta care trebuie sa se incalzeasca de la flacara de veghe.
Doar daca tija este suficient de bine incalzita se permite arderea flacarii mari, de incalzire.

Butonul trebuie tinut 20-30 secunde apasat in continuu, pana ce tija se incalzeste suficient. Este nevoie de multa rabdare!

Daca nici dupa 5-6 incercari nu ramane flacara de veghe aprinsa, atunci cheama un instalator de gaz priceput, sa-l verifice!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu are nici o treaba faptul ca ai tinut-o mai mult pe electric, este problema legata de partea cu gaz.
Ar putea acea tija de metal care sta in flacara de veghe sa nu mai sta acolo, verifica, este o tija cum zice bula, care sta in acea flacara, daca sa miscata de acolo si nu mai sta in flacara, de aia nu pleaca.

Mai pot fi si alte cauze, arzatoar infundat cu rugina, gazele sa nu poata iesi, orificii infundate pe unde ies gazele si alte cauze, fctie de cit de complicata este acea soba.

| Laur15 a răspuns:

Ce,,tigări" fumezi bro?