| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am o soba pe gaz Hausberg, 2in 1, adică și merge și pe electric. Nu mai tine flacăra de veghe aprinsă după ce ridic mana de pe buton ușor (15-20sec). Sa fie oare că am tinut-o ore bune pe electric? Și îi ia mult sa se răcească? Mă gândesc că are vreun senzor și pentru asta. Poate mă lămuriți voi. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In mijlocul flacarii de veghe este o tija (diametru 2-3mm) care este senzorul de flacara. Se numeste TERMOSTAT de siguranta.
Aceea tija trebuie sa se incalzeasca suficient de tare, sa confirme prezenta gazului.
Dupa aprinderea flacarii de veghe tine apasat butonul IN CONTINUU, timp de 20-40 secunde, dupa care il poti elibera.
In mod normal, dupa 3-5 incercari ramane aprinsa flacara de veghe.

Daca tot nu reusesti s-o pornesti, cheama un instalator de gaz priceput, sa-l vada!
Poti suna chiar si la cei care fac reviziile periodice la gaz.