| Laur15 a întrebat:

Salut! Am și eu o soba pe gaz. Hausberg 2in 1, adică și pe electric. Merge pe gaz doar când vrea. In rest pot sa țin și 10 minute apăsat pe buton, că după ce i-au mana se oprește. Sa fie termostatul sau altceva? Știu deja cum sa o folosesc. Spuneti-mi dacă știți care ar fi cauza sau ce ar putea fi defect la ea.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa doar din ce spui, nu poate avea nimeni idee, pentru ca nu stie ce piese componente are acea soba.

Trebuie or sa ai soba in fata, pentru cei care se pricep, ori sa ai cartea tehnica sau manualul acelei sobe.
Doar pe baza informatiei ca tu tii apasat un buton nu stiu cate minute, nici macar nu ai spus ce este acel buton.

Cauta in carte, noteaza sau scoate piesele componente, apoi revina si spune aici piesele ce le are acea soba, si se gaseste careva sa iti dea macar ceva idee cam ce ar putea fi.

| Standt a răspuns:

Soba e doar pentru incalzire? Poate fi si termostatul, cum spui. Dar daca porneste pe partea electrica, nu.
Se poate ca protectia la gaz sa actioneze astfel. Justificat sau nu.
Mai bine cheama un instalator de gaze sa vada ce are.