| razex16 a întrebat:

am o camera in care acum 4 5 ani afost zugravita cu vopsea lavabila si se vede urat as putea sa o gletuiesc peste lavabil sau trebuie sa dau tot lavabilul jos sad

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e necesar sa dai lavabilul jos, daca a fost pus de un meserias, va fi un chin (5 ani cu materialele de acum e putin, e o zugraveala relativ "noua"), doar daca vezi ca a inceput in unele locuri sa se cojeasca (asta inseamna ca meseriasul nu si-a facut bine datoria). Iar daca peretii sunt drepti, nu e necesar nici sa gletuiesti, si daca ai mici gauri, peretii necesita mici reparatii, atita tot. Insa, daca trebuie sa dai glet, e bine sa speli peretii si sa ii amorsezi inainte de a da cu glet. Iar daca nu trebuie dat cu glet, dai cu lavabil dupa ce ai spalat peretii si i-ai amorsat.
Spor la treaba!happy

| mona a răspuns:

Trebuie dat jos lavabilul

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E suficient sa dai cu amorsa, putin mai concentrata decat indicatiile producatorului.Foloseste o bidinea si dupa ce se usuca poti zugravi linistit. Daca ai nevoie de reparatii, fa-le inainte de a amorsa.

| lujinh0 a răspuns:

Clar ca trebuie sa dai jos.
nu ti se va lipi gletu si dupa ceva timp iti va cadea cu siguranta.
sper ca am fost de ajutor