| IIIshaneIII a întrebat:

Am turnat beton afara, au fost 8 grade pe ziua, daca ingheata noaptea se poate strica?

9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Pune o folie de nailon peste. Ziua sa uzi.

| Panamax a răspuns:

Se intareste mai greu, dar daca nu scade sub 0 va fi chiar mai rezistent.
Trebuie ferit de ger cam 7 zile.

| IIIshaneIII explică:

LLa meteo au anuntat -1 grad noaptea asta, din ce am inteles el se incalzeste nitel datorita reactiei, a apucat sa traga apa in excess, nu am cu ce sa il acopar, am sanse sa scap basma curata?

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Vara nu-i ca iarna betonul se intareste dar nu se usuca el trebuie sa se usuce max 3-4zile la peste 20 de grade, el ramane umed cand e frig si pierde din proprietati, peste 1-2 ani se cojeste incepe sa se frame incet incet.....santierele mari folosest beton cald aditivi in el sa reziste la ger

| theforceofgood a răspuns:

Da, deoarece în betonul respectiv există o cantitate foarte mare de apă, iar apa în timpul inghețului î-și mărește volumul și va crăpa betonul. Asta dacă betonul nu are o rezistență super-mare care să reziste la presiune gheții și să fi apucat să înghețe.
De regulă, betonul și asfaltul nu se toarnă iarna pe timpul gerului
Pune o pătură sau ceva(ceva gros) care să țină cald betonului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru theforceofgood):

Ei am auzit-o si pe asta, sa pui o patura peste beton, sa-i tina cald.
Pai betonu ala e bocna. Tu cand te pui in pat si pui o patura pe tine, te incalzesti de la caldura corpului tau, dar betonul, sau placa, ce a turnat asta, cum naibi se incalzeste cu o patura pe el? laughing)

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Întărirea betonului este o reacție exoterma. Protejarea lui, chiar si cu o simpla folie, poate face diferența dintre succes si eșec.
Turnat la +8, nu se pune problema sa înghețe insa la -1.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai auzit-o, si ai auzit-o bine.
Patura e un material izolant termic. Daca betonul a fost turnat la 8 grade, si are 8 grade, deci e in limita de lucru a lui, care incepe la 5 grade, iar seara se fac 2 grade, si noaptea 0, betonul se raceste mai greu, fiind si intr-o cantitate destul de mare (cu cit cantitatea e mai mare, cu atit mai greu se va raci), va ajunge la 2 grade abia spre dimineata. Punind o patura, care poate intirzia si mai mult procesul racirii caci izoleaza betonul de aerul rece care sa ii preia caldura, poate face ca betonul sa ajunga doar la 5 grade, sau sa fie sub cele 5 grade doar pentru putin timp. (e doar un exemplu, in realitate, temperaturile depind de o multime de factori)
Deci, betonul nu se incalzeste, dar i se opreste procesul de racire. Si asta poate insemna ceva.

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Temperatura deja era prea joasa ca sa faci treaba buna. sunt mari sanse sa torni din nou la vara, ca tot omul normal.