| pshow a întrebat:

Cine imi poate spune si mie de e in sahara ziua sunt 50 de grade C iar noaptea -20?

Răspuns Câştigător
| KIDoOr a răspuns:

Da, pentru ca nu exista apa in aer (pentru ca nu exista nici pe sol). In alte locuri, apa din aer opreste ziua o parte din razele solare, iar noaptea retine caldura, actionand ca un material izolator. Apa existand doar in cantitati foarte mici in desertul Sahara nu are de unde sa se formeze o astfel de bariera happy

3 răspunsuri:
| ChioruL14 a răspuns:

Pentru asta avem wikipedia si sute de referate ce pot fi downloadate de pe net.

| pshow explică (pentru ChioruL14):

Si pentru cretini ca tine care prefera sa dea raspunsuri idiote si nefolositoare

| Gavril_Catalin_1998 a răspuns:

In desertul Sahara este o diferenta foarte mare de temperatura dar nu prea cred ca ziua sunt 50 de grade iar noaptea -20, dar noaptea sunt cam intre 0-15 grade celsius.