| Kavi a întrebat:

As avea si eu nevoie de un mic ajutor. Vreau sa imi pun o centrala termica la un apartament cu 3 camere si 2 bai si o bucatarie si as vrea sa stiu ce marca de centrala sa imi iau. Pe net am gasit niste statistici si am ales 2 dintre cele mai bune:
-Buderus Logamax U042 K – 24KW
-Viessmann Vitopend 100 – 24KW
As vrea va rog sa imi spuneti care dintre acestea este mai buna pentru apartamentul meu. Sau dac stiti alte marci de centrale mai bune dar se veniti cu argumente... sau niste siteuri de unde ma pot documenta. Multumesc mult dau funda si + si tot ce vreti.

Răspuns Câştigător
| ianacristian a răspuns:

Sal.viessmann,este mai buna.ideal ar fi s a o iei cu tiraj fortat,si sa ai cubalul camerelor,pentru a sti ce calorifere iti iei(vb de marimea lor). daca ajungi la romstal,intreaba un specialist, ei stiu despre ce este vb, spre deosebire de ceilalti, de la retailurile de materiale de c onstructii(gen dedeman, brico, etc).si cei d ela baumax se pricep.

3 răspunsuri:
| dexter7 a răspuns:

In general centralele sunt asemanatoare. Daca desfaci carcasa la mai multe centrale nu iti prea dai seama de diferente intre ele. Eu spre exemplu am o centrala Ariston, iar cand am montat-o cei ce au montat-o a spus ca nu sunt bune cele de la ariston dar uite ca centrala functioneaza impecabil din 2001. Desi la ce vrei sa alegi eu te sfatuiesc sa o alegi pe cea de la Viessmann. bafta la succeswinking

| doinastela a răspuns:

Buderus U042-24K eu zic ca e mai buna, si mai adecvata in cazul tau.
http://www.ivp.ro/......a-U042-24K

Iar cele 2 centrale nu prea seamana -chiar deloc...
http://www.ivp.ro/......d-100-W-24
U042 are schimbator bitermic, pe cand Vitopend 100 are schimbator principal +schimbator in placi.

| Evo_Evoinstal_1981 a răspuns:

Viessmann Vitopend 100 – 24KW
WWW.EVOINSTAL.RO