| DeividRupeCodu a întrebat:

Salut, as avea si eu o intrebare:

Detin o camera de 4x4m si 2m inaltime. Eu as dori sa o transform in "Camera de Gaming" cu tot ce trebuie, dar am o problema, in acea camera nu as fi doar eu, ar fi si fratele meu care amandoi am vorbi la microfoanele noastre si nu as dori sa ne intersectam sunetele daca intelegeti ce zic. Nici el sa nu se auda la mine in microfon si nici eu la el. Tin sa precizez ca distanta dintre birouri va fi de 1, 5m aproximativ.

Si acum vine intrebare:

As putea sa izolez camera fonic incat sa absoarba sunetul?

Pot face ceva? Sau nu putem sta 2 in camera fara sa nu ne auzim in microfonul celuilat.

Ar ajuta sa cumpar microfoane cu bureti pe ele?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Sunt microfoane care nu preiau sunetul din jur, le folosesc cei care fac emisiuni in aer liber. Nu stiu sa îți spun modele, dar stiu ca explica un realizator la tv, care transmitea de pe o terasa dintr-o zona cu trafic intens si a testat doua lavaliere, una normala si una speciala pentru astfel de situații. Diferența era imensa.

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Izolarea fonica se poate face, nu sunt de specialitate in constructii dar sigur se poate, totusi, trebuie sa consideri toti peretii, usa, tavanul, podeaua si fereastra SAU... AERISIRE (ca va trebuie aerisire, TOTUSI)

buretele pe microfon nu face decat sa absoarba saliva si suflatul direct in microfon, si atat, ti-ar trebui microfon unidirectional, care sa filtreze sunetul venit din spate
https://www.emag.ro/......ectional/c
cica, ca ar fi unele, insa nu prea sunt convins, poate dai un telefon la eMAG sa te convinga, si sa insisti ca vrei 2 microfoane in aceeasi camera care sa nu se auda unul pe altul