| Bossshadow a întrebat:

Salut, baieti! De cativa ani am o problema cu centrala termica. Am o casa construita cu parter, etaj 1 si mansarda. Fiind o suprafata mai mare, proiectantul ne-a sugerat sa montez o centrala pentru parter si una pentru etajul 1 si mansarda. Bun, le-am montat.
Am avut cateva probleme cu centrala cea mare, pentru cele 2 etaje. Prima data a fost incarcata cu antigel dar apoi l-au scos pentru ca ziceau ca fiind mai dens nu poate sa il urce atat de sus. Apoi au urmat niste ierni de chin. Incarcam centrala cu apa si dupa ce mai aeriseam instalatia ajungea chiar si la 2.4 presiunea. Dupa ce ajungea temperatura ok in casa, centrala se opreasi dupa cateva ore ii scadea presiunea. Dupa aporx o zi ajungea chiar la 1 sau 0.8. Dupa ce am studiat mai bine problema, am descoperit ca robinetul prin care alimentai centrala nu mai tinea bine, l-am schimbat si speram sa nu mai fie vreo problema, dar surpriza. Nu stiu ce sa ii mai fac, au fost 3-4 instalatori si nimeni nu i-a dat de cap.
Problema se manifesta asa, incarc cu apa la rece, o pornesc, aerisesc pe unde trebuie si merge pana ajunge la temperatura la care am pus termostatul, se opreste si apoi nici macar nu mai ajunge la presiunea la care trebuia sa ajunga.
Chiar va rog sa ma ajutati, am mai citit pe net si multi ziceau de vasul de expansiune, dar nu stiu ce sa zic.Nu sunt expert, dar ar putea ca atunci cand eu incarc cu apa centrala sa bag si aer? Pentru ca am o pompa sumbersibila prin ajutorul careia incarc din fantana, iar coloana de incarcare nu este mereu plina cu apa...
Va rog ajutati-ma, dau funda!

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Stai ca nu inteleg problema. Sarim peste problema rezolvata cu robinetul, ne axam pe ce se intampla acum.

Deci aerisesti si umpli instalatia. Ce presiune ai in instalatie, la rece?
Apoi centrala merge pana cand temperatura ajunge la cea setata din termostat, centrala se opreste, pana aici totul normal. La ce presiune s-a ajuns acum in instalatie?

| cezar003 a răspuns:

Instalatia este din cupru dupa indicii, caloriferele trebuiesc aerisite cu centrala pornita si 2 atmosfere la centrala pentru a elimina eventualele goluri de aer, deci la rece este fasole batuta, dar nefiarta

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru cezar003):

Aerisire cu centrala pornita? Adica, 2 bari la rece nu sunt egali cu 2 bari la cald? O arzi aiurea, ca-n bancul ala cu 1kg de puf sau 1kg de fier.

| cezar003 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Exact...
Ai de gand sa ma iei peste picior sau sa vina la tine toti instalatorii din lume?
Alegerea este a ta eu ti-am dat raspunsul tu fa cum crezi...
Fa aerisire cu centrala pornita repet..nu este nici o gluma

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Pai cine ti-a facut tie aerisire la rece avand in vedere ca ai si etaj...
Probabil ca este mai de la tara, dar asculta de mine si fa cum i-ti spun daca nu vrei sa-ti congeleze casa

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru cezar003):

N-am de gand sa te iau peste picior. Vreau doar sa demonstrez ca gresesti grav. Nu cunosti legile elementare ale fizicii. Daca te iau la intrebari despre presiuni si termodinamica te-am pierdut din start. Care-i faza cu instalatorii? Instaltori sunt multi, dar RSVTI-isti sunt putini. Stii ce inseamna RSVTI?

| cezar003 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Chiar nu ma intereseaza, dar eu am casa cu etaj la Timisoara si am rezolvat problema in felul meu, tu daca esti incapatanat si nici nu vrei sa incerci varianta mea...fa ce vrei

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru cezar003):

Deci, esti prost pregatit profesional. Nu mai da sfaturi despre centrale termice. Casa ta cu etaj din TM nu este casa tuturor, necalificatule!

| cezar003 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Bine,scuza-ma ca nu ti-am fost de folos si ca ti-am rapit timpul pretios

| cezar003 a răspuns:

Repet,aeriseste caloriferele cu 2, 4 presiune si calde pentru ca in cazul ca se dilata sa nu ai surprize la asa o suprafata

| cezar003 a răspuns:

Pui 3 atmosfere dai caldura la maxim si aerisesti, dupa acea reduci la 1, 8 si vii sa discutam daca mai ai si alte probleme

| KronstadtResurrection a răspuns:

Treaba sta in felul urmator: daca incarci instalatia la presiunea ceruta de producatorul centralei, dar scade in timpul functionarii centralei, ai o problema cu vasul de expansiune. Poti sa faci aerisire cu completare si la rece, pentru ca presiunea existenta in circuit, ceruta de fabricant, este PRESIUNE LA RECE, iar rolul vasului de expansiune este sa egalizeze presiunea IN TIMPUL FUNCTIONARII CENTRALEI.
Parerea mea: vasul de expansiune are membrana defecta.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Scuzele sunt acceptate. Data viitoare, cand vrei sa dai sfaturi despre termodinamica, pregateste-te serios cu teorie si practica. Succes!