| anonimulmut a întrebat:

Salut!
Cate masini de spalat, una dupa alta merge pus atunci cand spal rufe? Un program scurt are 45 minute la 60° si am si masina de uscat rufe incorporata in cea de spalat, iar un program de uscare dureaza in jur de 2 ore. Hainele ies uscate perfect. Supra solicit masina daca spal 45 min, dupa las 2 ore la uscat rufele iar apoi ii dau o pauza de 20 de min si reiau procesul?

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spala-le la masina de spalat si apoi intinde-le pe sarma in balcon. Nu te costa nimic chiar daca se usuca mai greu. Nu stii ce inseamna sa folosesti o masina de uscat rufe, in conditiile in care pretul la energie electrica este mare.

| anonimulmut explică (pentru darrio2007):

Stiu, dar o data, la 12 luni, imi permit si eu, daca am o urgenta si am nevoie de haine, sa le usuc la masina. pana la urma sunt Romani care-si cumpara alte haine, nu le spala, deeeci, multumesc ca nu mi-ai raspuns la intrebare ci doar ai cautat in papura sa te plangi de scumpirile de la energie in conditiile in care majoritatea, va cufundati in datorii si nu va mai ridicati standardele pentru a va permite ca o data la 12 luni sa va uscati doua toale la masina si va fustrati pe altii. multumesc anticipat inca o data!

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimulmut):

La ce ai mai luat-o daca faci asta o data la 12 luni? Din partea mea poti sa o faci si o data la 12 ore.

| anonimulmut explică (pentru darrio2007):

Citez "in caz de urgenta".
plus ca in localitatea in care locuiesc eu a nins bine si repet, aveam nevoie urgent de haine USCATE!

| sierra1 a răspuns:

Niciun program al mașinii NU-i e ei dăunător. A fost făcută să funcționeze cu toate cele ce sunt in program

| anonimulmut explică (pentru sierra1):

Ma refeream daca nu ia foc masina spaland de mai multe ori, fara sa i las un timp de relax.

| sierra1 a răspuns (pentru anonimulmut):

Mă refeream la faptul că așa e construită, s-o folosești in ambele moduri

| mihai69 a răspuns:

E ok. Dar mai bine le usuci natural, la cât costă acum curentul...

| anonimulmut explică (pentru mihai69):

Multumesc pentru raspuns. mereu imi usuc hainele pe sarma, insa, de data asta, am avut o urgenta cu hainele si daca tot am functia asta, n am folosit o niciodata de cand am achizitionat masina, voiam sa stiu daca nu suprasolicit masina de spalat.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu am uscator incorporat.
Sunt zile in care spal si de doua chiar trei ori zi cu pauze de maxim cinci minute!
Sunt programe care dureaza si 180 minute, deci nu ar trebui sa fie probleme.
Eu daca as fi in locul tau cel putin vara as renunta la programul de uscare.

| anonimulmut explică (pentru Fatamuntilor):

Multumesc pentru raspuns! Apreciez!?

| Goete a răspuns:

"cate masini de spalat, una dupa alta merge pus atunci cand spal rufe?"
Hahaha - câtă incoerență intr-o fraza atat de scurta.
Gandeste-te - daca poti - ce voiai sa intrebi

| anonimulmut explică (pentru Goete):

Ce incoerenta, gagiule? din cate stiu, acesta este o platforma in care sa intrebam curiozitati sau chestii pe cre nu le stim sau subiecte la care cerem o parere fiind mai mult sau mai putin documentati. dar sare cate unu' din asta sa se dea destept. explica mi tu ceea ce am vrut sa spun ca s prea imbecila sa mi dau seama. Oameni buni, calculati cand scrieti ceva, nimeni nu s-a nascut invatat! asta asa, sa stii pe viitor, sa nu ti faci copii incoerenti, in caz ca nu cunosc ceva, sau nu au invatat inca.

| Goete a răspuns (pentru anonimulmut):

Eu am citit doar fraza citata (ca n-avea rost sa citesc mai departe) si habar nu am ce vrei sa spui (intrebi) pentru ca e incoerenta, deci nu pot sa iti explic. Daca ai stii ce inseamna incoerenta nu mi-ai fi dat raspunsul asta tampit.

| anonimulmut explică (pentru Goete):

Nu intelegi intrebarea (poate sa gasesc incoerenti ca mine sa o faca) nu raspunzi, e very easy.

| Goete a răspuns (pentru anonimulmut):

Mama, vorbesti si Engleza asa cate un cuvant amestecata cu Romana, ce 傑出的 esti!

Adecarul e ca nu ma intereseaza sa deduc ce vrei sa intrebi, mai ales cand intrebarea n-are sens.
Daca te exprimi corect intelege toata lumea, e very easy
Nu ti se pare ciudat ca toti te-am.luat la misto cu intrebarea asta tampita?
Dealtel poti pune si un milion de masini de spalat una dupa alta, in sir indian sau cum vrei tu, atunci cand speli rufe (manual, una din posibilitati - sau cu o masina de spalat)
Si n-o sa ia foc decat daca o sa mai ai schlipiri din astea de inteligenta si sare vreo scanteie

| anonimulmut explică (pentru Goete):

Ne ofticam pe cei care stiu engleza? acum asta este motivul tau de a te lua de anumite persoane? foarte frumos!
dar multumesc pentru raspuns, l am citit si bag de seama ca intentia ta n a fost rea.

| Goete a răspuns (pentru anonimulmut):

Vorbesc 6 limbi foarte bine
Si nu le amestec
Si nu ma oftic, admir gradul de inteligenta care reiese din amestecarea limbilor.
happy

| Brizbriz a răspuns:

Ai manual, ia si citeste-l de la cap la coada, daca acolo scrie "pauza cinshpe ore" atunci faci pauza 15 ore, daca nu, NU
nu ai manual, dai modelul masinii de spalat pe google si adaugi cuvantul "manual"
eu am gasit, binemerci, la masina de spalat de unde mi-am luat chirie, masina veche de 15 ani

iar daca producatorul nu are capul adanc infipt pana sus, unde soarele nu patrunde, atunci informatia aia ESTE in manual, de curand mi-am luat o friteuza si in manual scria clar: dupa ce ai terminat de gatit, poti sa gatesti din nou, imediat

| anonimulmut explică (pentru Brizbriz):

Si de ce pusca mea mai este fa ut platforma asta daca defiecare data cand pun o intrebare mi se raspunde cu "cauta pe net", "citeste-n carti"... platforma e pe net, iar daca n ai chef sa raspunzi unor intrebari aberante ca ale mele, te poftesc la altele, sau nu, nu mai raspunde la nimeni. wtf, ce oameni... pentru tine am sa dau un search pe net sau am sa caut manualul de instructiuni, prin casa si am sa-l citesc!

| Brizbriz a răspuns (pentru anonimulmut):

"acum 6 ore | Anonim7452 explică (pentru Brizbriz):
Si de ce pusca mea mai este fa ut platforma asta daca defiecare data cand pun o intrebare mi se raspunde cu "cauta pe net", "citeste-n carti"

in locul tau nu as avea curajul "nebun" sa pun asta, dupa ce, PRACTIC, ne ceri sa ghicim ce masina de spalat ai, nimeni de aici nu are de unde sa stie informatia asta, sau poate crezi ca eu sunt ghicitoarea Mafalda si stiu toate siecretilii universului?!?

| anonimulmut explică (pentru Brizbriz):

Nu stii, nu raspuzi, e simplu! laughing)
plus ca nu te am intrebat personal.
Doamne, ce oameni laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru anonimulmut):

Hai sa fiu la fel de... aiurea'n tranvai, ca tine:
hehe, nu suporti raspunsuri care nu iti plac, nu vii aici
mai ales ca NIMENI nu stie raspunsul, atat timp cat NU VREI sa dai informatii "confidentiale" de gen, despre ce model de masina de spalat

cum spuneam, in locul tau nu as avea curajul sa demonstrez cat de "aiurea" sunt si sa dau asa un raspuns, iar apoi continui cu, chestii SI MAI aiurea, esti ttttaaaaareeee raaaaauuuuuuhee hee

| mihai69 a răspuns (pentru Brizbriz):

OK, bag seamă că vrei și explicații pentru votul „nefolositor"...
Credeam că e evident -» pentru că pur și simplu nu ai răspuns la întrebare (aș fi putut atunci vota ca folositor sau ca eronat). Nu de alta, dar răspunsul cerut NU depinde de tipul și marca mașinii de spălat / uscător deținut de cel care a pus întrebarea.
Mulțumit?

| Brizbriz a răspuns (pentru mihai69):

Cum spui tu, totusi, trebuie sa gandesti, daca spunea modelul masinii, puteam sa ii caut eu manualul pe google si apoi sa caut in manual

asa, el a ramas fara raspuns, iar tu ai facut-o lata, degeaba

| Brizbriz a răspuns (pentru mihai69):

PS si, sa nu crezi ca nu am observat, aici schimbi subiectul, ca te-am lasat fara argumente, deci, mercihee hee

| anonimulmut explică (pentru Brizbriz):

Am citit tot manualul. deci nu m-ai lasat fara raspuns. Pt toti gagii care s au luat nasol, modelul masinii de spalat este un LG Slim F2DV5S8S0.

| anonimulmut explică (pentru Brizbriz):

Masina este Slim LG F2DV5S8S0
Multumit? eu vorbeam la modul general de masini de spalat...

| Brizbriz a răspuns (pentru anonimulmut):

O las balta, prea mult flame, iar IMBECILII de LG imi dau manualul in nustiuce limba, chiar daca scrie "romana" mare si lat

raspunsul e ca, la masini de spalat, eu personal nu am auzit niciodata de asa ceva, in plus, chestia se aplica numai cand ai o familie, mare, mare si toti schimbati hainele zilnic, altfel, nu lasi sa se stranga mai multe haine decat poate spala masina, si apoi le speli

in plus masina e cel mai stresata la stoarcere, nu la uscare, la stoarcere se misca, cu viteza maxima, ori aia e cu 2 ore inainte de uscare, deci practic 2h face pauza (uscarea cred ca se face cu ventilatie cu aer cald, care e un sistem complet diferit de spalare) totusi nu am avut niciodata o masina cu uscare (si chiar imi doresc, prea multa bataie de cap cu scos rufe, intins pe sarma, carlige, etc.), deci doar imi dau cu presupusul, educated guess, dar totusi

| Adrian5575 a răspuns:

Nu are nimic. Sunt multi oameni care inchiriaza si au de spalat o gramada de lenjerie pe zi si nu se intampla nimic la masina. Important e sa nu depasesti greutatea maxima de rufe.
Sustin ce au spus colegii despre curentul electric care s-a scumpit. Mai bine le usuci natural.

| anonimulmut explică (pentru Adrian5575):

Multumesc pentru raspuns! ????