| Stefancalin1997 a întrebat:

Buna seara, azi am bagat niste rufe la spalat si am pus si o carpa imbibata cu benzina, rufele au capatat un miros de benzina, va trece mirosul dupa cateva spalari? Cu ce ar fi bine sa spal rufele si masina pentru a scapa de miros?
Multumesc.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ferească D-zeu!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ai putut sa faci asa ceva, pui hainele impreuna cu o cîrpă jegoasă? Cîrpa aia trebuia sa o arunci nu sa o speli, acum o sa ai de asteptat pîna scapi de mirosul de benzina, pune in masină balsam de rufe lenor ca sa scapi de miros, pui dero si lenor si propgramezi masina sa spele fara rufe doar ea, si sa vezi ca in timp scapi de miros.

| Stefancalin1997 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Carpa nu era murdara doar a fost imbibata cu cateva grame de benzina

| Alverto a răspuns:

Dar știi că o să miroasă vreo 2 săptămâni-3, nu? Cam greu mai scoți mirosul, dar încearcă ce a zis DIGIT4L

| DIGIT4L a răspuns:

Inmuiati hainele in apa fierbinte (nu foarte), otet si bicarbonat de sodiu (gasiti la toate magazinele) pentru 30min-o ora apoi le mai spalati o data, a facut minuni in cazul meu. Am prostul obicei de a lucra la masina in hainele "bune" si ma murdaresc mereu de ulei, benzina etc. iar "cocktailul" acesta invatat de la maica-mea m-a salvat de multe ori.winking

| Stefancalin1997 explică (pentru DIGIT4L):

Dar daca pun hainele in masina si pun formula asta in loc de dero si balsam? Le spal la temperatura ridicata...

| DIGIT4L a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Da, ar merge ( dar nu va zgarciti la otet si bicarbonat, personal pun o cana de otet la fiecare spalare doar ca sa fie) chiar e benefic si pentru masina de spalat aceasta "formula" fiind detartranta + ca nu ramane miros de otet.

| Stefancalin1997 explică (pentru DIGIT4L):

Trebuie sa-i fac o spalare si la masina, voi pune un litru