| Razvy2922 a întrebat:

Sall, as vrea sa cumpar cateva famili de albine de la un prieten, locuieste in acelasi sat cu mine, satul nu ii foarte mare, daca mut albinele de la el, la mine acasa, s-ar putea ca ele sa plece inapoi la el acasa? (le mut cu tot cu stup )

Răspuns Câştigător
| AlyStaN a răspuns:

Salut! Am si eu stupi acasa (70) daca cumperi de la acel prieten familiile de albine se vor intoarce la el acasa daca este mai putin de 7km... sfatul meu este sa cumperi dar stupii sa ii duci la un neam de-al tau timp de 3 zile si dupaceea la tine acasa asa albina se dezorienteaza... nu te lua dupa nimeni ca nu se intorc... ele se intorc chiar daca le i-ei cu tot cu cutie, este o metoda eficienta de a prosti pe unii care vor stupi... sa nu faci greaseala asta. Cand iei stupii ii vei duce la distanta minima de 7 km de unde i-ai luat si ii vei lasa 3 zile acolo dupa aceea ii vei duce la tine acasa linistit. FUNDITA? Te mai pot ajuta in legatura cu stupiiwinking

| RaduRadu01 a răspuns (pentru AlyStaN):

Hmm. nu ştiam faza cu 3 zile... Oare aşa scurtă memorie să aibă? laughing

Sper să fie cum zici. Oricum, cei 7 km îs siguri!

5 răspunsuri:
| Oanna96 a răspuns:

Nu consider ca se vor intoarce, din moment ce tu iei o familie intreaga, cu tot cu stup.Este evident ca se va intoarce la acelasi stup.O albina nu este primita la alt stup decat daca aduce polen, pentru ca celalte albine simt ca nu este de acolo, dar bineinteles presupun ca stiai deja asta.
Bafta cu albinele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Exclus."Acasa" pentru albine inseamna stupul.

| RaduRadu01 a răspuns:

Albinele zboară cam pe o distanţă de 3 km în jurul stupului. Deci ar trebui să fie cam 6, 7 km (minim) între vatra veche şi cea nouă. Nu are relevanţă dacă le duci cu tot cu stup, ele tot vor cunoaşte locul şi se vor întoarce.

| AlyStaN a răspuns:

Cand oi avea 70 de stupi atunci sa vorbesti cu mine, ok :p!? :p