Întrebare recomandată | alexandre97 a întrebat:

De ceva timp doresc sa ma apuc sa cresc albine, pentru asta m-am apucat sa citesc manualul apicultorului si sa urmares clipuri pe internet.
Imi poate spune cineva care ar fi numarul de albine sau de rame cu albine cu care ar trebui sa incep pentru a crea o familie destul de buna de albine.
Si daca m-a mai puteti ajuta cu sfaturi si indicatii as fi recunoscator.
Multumes anticipat.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Krixxus a răspuns:

O familie sau 2 sunt indicate pentru inceput, eu am inceput cu 2. sa nu faci miscari bruste, sa nu dai din maini, sau in cazul in care te inteapa cand ti rama in mana sa nu scapi rama, o sa fie mult mult mai rau.
daca ai facebook cauta grupuri de apicultura ( apicultura-pasiunea noastra si albina&natura, pe mine m-au ajutat mult ). daca ai zone de cules in apropierea ta este ok, daca nu i-l ajuti tu cu sirop sau zahar invertita.
Cauta ca familia pe care o iei sa fie buna, populatie mare ( albina si puiet ).
mult noroc

| Lovedreamsnopeoeple a răspuns:

Pocaitii stiu, ca ei cresc albine