| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut.De curând mă bate gândul să-mi instalez o centrala pe gaz, însă nu prea am văzut în zonă și de aceea mă tem că costurile ar fi mai mari decât cele din prezent (centrala pe lemne,(8 calorifere)anual mă casta in jur de 2300-2700 lei, dar fac focul uneori și în septembrie laughing.
Că idee, din câte am auzit e foarte important, am o suprafață totală de încălzit de maxim 110mp, casa este izolata in totalitate (cu micii excepții un tavan, in pod nu are vata despra), geamuri termopan, iar ușile de la intrare sunt din lemn, aici foarte probabil se va pierde ceva căldură. În linii mari cam cat m-ar costa incalzirea? (Dacă se poate să-mi dați și un minim si-un maxim, ar fi ideal). Știu că e greu de crezut stimat, dar m-ar ajuta enorm o estimare să-mi fac o idee).
Apropo, de câți kw ar fi cel mai potrivit să-mi cumpăr centrala pentru aceasta suprafață?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe gaz, la suprafața dată, pereți izolați, iarna NU depășești trei sute lei lunar. Fă un calcul dacă merită sau nu

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru sierra1):

Chiar nu ar fi rău, m-ar duce maxim 2000 lei/an dacă ar fi cum ai zice tu (considerand 5 luni cu 300 lei bag aici și noiembrie și martie când e destul răcoare ), iar în aprilie și octombrie ar trebui sa fie maxim 200 lei /luna. Deci chiar e ok dacă e așa, aștept și alte păreri, Mulțumesc sierra1winking

| sierra1 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Unde mai pui că porneșit căldura/apa rotind un butonaș și atât!

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru sierra1):

Absolut. Unde bagi că la lemne mai trebuie sa le și tau, alta munca, alți bani... Înainte credeam că sunt periculoase centralele pe gaz dar m-am documentat puțin și nu e cu nimic măi periculos fata de una normală pe lemne.

| relian a răspuns:

Sa pui centrala pe gaz,mergi si intreaba acolo de unde cumperi,aia iti va spune ce centrala sa cumperi cate calorifere etc.
Te intreaba ce casa ai,ce suprafata si or sa iti zica centrala de ce putere sa fie.
Referitor la ce spui tu ca ai la exterior usi de lemn pe unde se pierde caldura,afla ca pe acolo se pierde putina caldura compartiv cu ferestrele tale de termopan,daca nu stiai lemnul este si bun izolaor termic,iar cine pune usi de termopan la exterior ori habar n-are ce face ori e dus laughing deci la exteriorul unei case usile se fac din lemn,nu din metal nu din plastic din lemn,cu cat mai gros lemnul cu atat mai buna usa si scapa putina caldura,plus ca izoleaza si fonic.
Centrala pe gaz o sa te coste probabil mai scump pentru ca o poti controla,adica o vei lasa sa mearga astfel incat sa faca o anumita temperatura in casa.
Centrala pe lemn,nu mai pui lemne nu mai consumi,dormi focu se stinge aia e,dar la gaz nu-i asa,gazu merge si singur laughing din cauza asta o sa iesi mai scump,pentru ca vei avea caldura mai multa sau mai mult timp,sau tot timpul,pe cand la lemne doar cat faci focu si putin dupa.
Dar centrala pe gaz este mai buna,vei avea un randament mai mare fata de cea pe lemne, plus de asta e mult mai comoda, nu mai stai tu sa faci focu, adica intri si tu in rand cu lumea cum se zice laughing ca de facut focul omenirea tot face foc de cand locuia in pesteri laughing
Ca sa consumi si mai putin cu caldura ar fi trebuie sa ai casa izolata la interior nu la exterior, dar vorba aia multi vad putin si pricep.

Ok de pret vezi la magazin, asa nu ai ce idee sa iti faci.depinde si de centrala ce brand, ce randament si asa mai departe.Nu exista doara un singur tip de centrala sa spui aia e batuta in cuie.
Te duci la magzin si spui cumpar paine, pai da dar ce paine vrei? Si painea este de nu stiu cate modele, forme si etc laughing preturi diferite nu?
Sa iti dau un sfat? Daca ai gaz cumpara o centrala pe gaz dar fara calorifere, e mult mai buna, mai comoda decat orice altceva si randament si mai mare.

| MeraO a răspuns:

24 kw este ok pentru suprafata casei. Eu la 130 mp cu centrala Viesmann vitodens 050 cel mai mult am platit in februarie 2020, aproximativ 350 ron la 22-23 de grade, casa izolata. De regula sunt sub 300. Faceti un calcul si vedeti, oricum scapati de grija alimentarii cu lemne

| crytonford a răspuns:

O centrala pe pachra var avantaja mai mult