| NeluFerchi a întrebat:

de unde as putea cumpara un panou solar pentru cabana; am nevoie de 4 becuri tv si frigider sa alimenteze. In jud. bistrita. si oare cat m-ar costa gata montat.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Panoul solar trebuie pus alături de un banc de baterii de acumulatori, de un UPS „true sine" (dacă vrei să meargă și motoare electrice) și de ceva automatică.
În plus, un grup generator e de bază, pentru perioadele îndelungate fără lumină solară directă.

| neutrino a răspuns:

Panoul solar nu-ti da singur energia electrica necesara. El face parte dintr-o instalatie electrica ce nu este nici simpla si nici ieftina.

| Toma_Stan_1960_NjJy a răspuns:

Dupa cum a scris si neutrino, panoul solar este si scump si trebuie montat intr-o instalatie destul de complicata. Poate va orientati la o eoliana completata cu un grup electrogen pentru asazisele varfuri de sarcina si cand nu bate vantul.