| Fuck0FF a întrebat:

Salut, după ce am dat drumul la robinet de la țevile de la hidrofor pentru apa de afară din curte, am observat că țeava care face contact cu chiuveta este spartă, așa ca am defiletat țeava aia care are vreo 20 cm, urmând să cumpăr mâine o altă țeavă. Acum adevărată problemă e că am oprit apa de afara de la țevile de la hidrofor și apa tot țâșnește pe capătul țevii, ca și cum robinetul ar fi deschis. Singura soluție e să scot hidroforul din priză dar după nu o să mai am apă in casă. Puteți să imi spuneți de ce încă curge afară, dacă eu am oprit totuși robinetul de la hidrofor?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil mai ai instalatie de apa la un nivel mai ridicat decat chiuveta, iar de acolo curge apa, pana ce se goleste.
Pentru evitarea problemelor de asa natura, te sfatuiesc sa montezi cate un robinet de siguranta sub chiuveta, la capatul tevii principale, inainte de teava flexibila care merge la bateria de robinet.
Cel mai des se strica robinetele si tevile flexibile de racordare, iar la o asemenea defectiune poti inchide usor apa doar la acel robinet /teava flexibila defecta, fara sa fii nevoit sa inchizi apa in toata casa.

Daca ai si rezervor de apa, atunci sa ai robinet de siguranta si la el, atat la intrare, cat si la iesire.
De asemenea, un robinet general separat pentru incaperi (baie /bucatarie etc.) este binevenit in caz de avarie.

| Demidol a răspuns:

Vre-un robinet defect care lasa apa sa treaca?