| ionut2ionut a întrebat:

Ma pregatesc sa montez sistemul de incalzire in apartamentul meu (este un apartament intr-un bloc nou). Intrebarea mea este ce ar fi mai bine sa aleg, incalzire cu calorifere sau incalzire in pardoseala? Care sunt avantajele si dezavantajele in ambele cazuri?

Cateva detalii despre situatia mea. Este vorba de un apartament de 3 camere, 70 de mp, pereti din caramida, este la etaj intermediar, are 2 pereti exteriori destul de mari.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pentru un apartament e mai potrivita încălzirea cu calorifere. Exclus fonta, daca ai centrala pe gaz.
Pentru pardoseala îți trebuie izolație.
Principalul dezavantaj la încălzirea in pardoseala il constituie inerția termica mare. La calorifere, dezavantajul major e diferența de temperatura intre pardoseala si tavan. Sunt si multe altele, le poți găsi căutând pe google.
Daca banii nu sunt o problema, le poți combinawinking.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu calorifer e mai bine, asa e trendul acum. Nu mai sant vechituriile alea de pe vremuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Încălzirea în pardoseală este mai complicat de montat, dar este mai benefică după părerea mea.
La încălzirea cu calorifere, ai centrală de apartament sau depinzi de centrala termică de termoficare a orașului?

| relian a răspuns:

Calorifere.Fata de pardoseala are numai avantaje, aia cu pardoseala este un moft care nu te ajuta cu absolut nimic, ba are numa dezavantaje, plus ca cheltui f multi bani.Dar daca vrei sa incalzesti si pe vecini e ok laughing doara vecinu de sub tine nu trebuie sa aiba si el tavanul cald laughing ca doara nu te duci la ala in casa sai izolezi tu lui tavanu laughing dar vorba aia unia vor sa se dea mari sa arate ce porcarii fac ei laughing

| Panamax a răspuns:

Calorifere si sa ascunzi tevile sa nu se vada.

| Panamax a răspuns (pentru Panamax):

Calorifere din fonta sau aluminiu, nu porcarii din tabla.

| Думитреску_Джордж_1994 a răspuns:

Eu as opta pentru ambele. Combinatia ar fi mult mai eficienta.