| CristiB93 a întrebat:

Salut, mi-am facut o fantana la 15 metri cu teava de 40. Problema e ca nu imi trage la pompa de mana, dar mi-am luat o pompa electrica cu motor si nici aia nu trage, care sa fie problema, e pompa prea slaba sau ce ar trebui sa fac ca sa trag apa din fantana?

3 răspunsuri:
| Dumitru_Doru_1953 a răspuns:

Daca e submersibila (in apa) parca nu trebuie amorsata dar daca e deasupra apei, trebuie amorsata (se umple furtunul complet pana sus cu apa, se mai zgaltaie furtunul, se mai misca in sus si in jos ca sa se umple toate golurile din furtun cu apa si apoi se porneste curentul.

| CristiB93 explică (pentru Dumitru_Doru_1953):

Am amorsato, am pus si hidrofor, nu trage deloc, mi-e teama ca nu am cum sa folosesc fantana si trebuie astupata.

| Valorosu_Ion_1981 a răspuns:

O pompa cu putere mai mare sigur va ajuta!