| Zurbagioaica a întrebat:

Am urmatoarea problema. M-am apucat de gradinarit. Langa gradina de zarzavat am o fantana. Ce pompa mi-ar trebui ca sa pot sa scot apa din fantana sa ud straturile. Si ce altceva ar mai fi necesar. Bazine, tevi etc. Unde pot sa ma interesez?

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am tot asa, gradina linga fintina, si mi-am pus in fintina o pompa submersibila. Am dat pe ea 150 Ron (exista si mai bune si mai scumpe), si are un an de functionare ireprosabila, atit pentru gradina, cit si necesarul apei in casa. Ca sa stea in fintina, am agatat-o cu o fringhie (trebuie sa stea cam la 0, 5 m adincime), iar in loc de tevi, i-am pus furtun de dimensiunea tevii care trebuie atasata, si sotia mea tot uda gradina cu ea. Toata chestia e sa stii ce adincime are apa in fintina, ca sa stii ce pompa iei. Daca nu are mai mult de 7 m, iti va fi de ajuns una ca a mea, de 150 Ron, daca e mai mult, ai nevoie de una mai puternica.

| 9gygy a răspuns:

Depinde ce vrei de la respespectiva pompa. daca vrei sa uzi straturile numai prin udarea pamantului (fara stropire), deci sa lasi furtunul pe pamant, recomand pompa submersibila cu plutitor. Are avantajul ca se opreste singura in cazul in care ramane fantana fara apa. Si nici prea scumpa nu e. Eu am una de asta in fantana de 7 ani si nu am scos-o niciodata, nu prezinta probleme. si consuma putin... cat 3 becuri. Daca vrei sa folosesti dispersoare, adica sa uzi prin stropire, recomand pompa autoamorsanta. Daca vrei sa folosesti si bazin, ai gandit bine, deoarece plantele iubesc mai mult apa incalzita la temperatura mediului ambiant, si nu cea rece din fantana. Iti pot spune exact ce iti trebuie daca imi dai mai multe detalii. Pot sa te lamuresc mai usor pe messenger: gygyscafes@yahoo.com happy

| agent00o a răspuns:

Pai iti trebuie o pompa de apa (marca Leo e mai buna)asta depinde de cata suprafata ai de udat dupa care niste mufe de obicei 1 tol si mai mult. Mergi la un instalator si intrabal el iti v-a spune totul ce iti trebuie cate coturi, etc