| whyntt a întrebat:

Salut, pe pereti de paiata/cu unele parti din caramida se poate lipi rigps direct sau sa-i tencui, daca ii tencui trebuie cojiti? Si inca o intrebare, am 2 usi, pot sa sparg si sa fac arcada in locul lor? Prin spart ma refer inaltat si latit, in 3 camere peretii sunt dati cu ceva dar nu stiu mai exact, nu e rigips. Am spart putin si am dat de o plasa de fibra de sticla care e gletuita si dat lavabil. Cred cineva care stie putina meserie cred ca isi da seama cum sunt facuti, ms anticipat.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu trebuie sa lipesti rigips,poti sa montezi profile de alea din metal sau lemn,intre poti baga izolatie,poti lipi polistiren,apoi prinzi rigipsul in cuie,suruburi si aia e tot.
In felul asta o sa ai si izolatie buna si rigipsul prins in suruburi este mai bun decat lipit.
Ce va trebuie sa faci este sa prelungesti prizele si intrerupatoarele,dar aia este mai nimic.
Dar si faptul ca ui alte cutii pentru prize,pui cutii ce le prinzi tot de profilele alea,or sa stea si mai bine,mai tapene decat cele din tencuiala sau ce ai tu acolo.

Sa spargi usile si sa lasi asa gol acolo aia o poti face, nu-i problema, poti lasa drept, caz in care o sa ai mai multa lumina, sau faci arcuit cum spui, asta o faci in fctie de ce iti place tie.
Eu asa as face in locul tau daca te apuci sa faci ceva.

Faptul ca o sa iti reduca din camere cu 5 cm sau cat de gros este profilul ala aia este nesemnificativ, o sa ai camera mai mica cu 10 cm latime, 10 cm lungime sau cum o fi camera ta, dar izolarea aia pfff o sa faci economie cu caldura.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Plasa se pun de obicei in combinatie cu un adeziv, care e o soluție buna in cazul caselor vechi.
Daca totuși vrei sa pui rigips, nu fa prostia sa îl lipesti, pune-l pe profile si umple cu vata de sticla.