| anonim_4396 a întrebat:

Salut?
Pot sa fac sacaz prin fierberea rasini de brad, cires...
Mi-a spus cineva ca daca fierb rasina impuritatile se adun deasupara parca si sacaz la fund sau invers nu-mi amintesc bine.
Acea pasta care ramane fara sa ii mai fac nimic va fi sacazul?
Cum sa face sacazul acasa?/
Primul are funda.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cred ca e mai bine sa-l cumperi.,, Pasta,, care rezulta in urma fierberii trebuie cristalizata in niste recipiente, la temperatura mare.In plus e nevoie de cantitati mari de rasina.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Da,asa stiam, ce ramane la fund e sacaz, dupa evaporare, dar cica se poate folosi in loc de sacaz si tamaie sau sacaz pentru vioara.de ce nu se gaseste sacaz?

| anonim_4396 explică (pentru viotedy):

Sacîz = tămîie. Denumire populara si denumire stiintifica. Nu te critic, doar te ajut sa mai inveti ceva. Adevarat, se foloseste pentru vioara.

| Adrian_Tudor_1970 a răspuns:

Cum sa fac sacazul pasta?