| sutibu719 a întrebat:

Salut, seara trecută am observat că la o priză se aude mereu un pocnet când introduc ceva, iar pinii de la obiectele respective au ceva urme negre/urme adânci care nu par a se duce (încărcătorul de la telefon și cel de la laptop deja au devenit "victime"). Uneori se mai aude un fel de bâzâit (însă pare să vină de la încărcător). Eu tind să cred că nu mai fac câteva fire contact cum trebuie și dau un voltaj mult mai mare decât ar trebui, însă poate mă înșel. Priza respectivă se mai poate folosi ceva timp sau trebuie să chem neapărat un electrician?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sigur nu e un voltaj mai mare, ar fi o solutie tehnica superinovatoare pentru ridicarea tensiunjj happy.
Probabil ai contacte imperfecte, decupleaza siguranta, desfa priza, vei gasi 3 fire stranse cu cate un surub. Strange bine cele 3 suruburi, recupleaza siguranta si testeaza priza.
Daca te temi, apelează la un prieten cu inclinatii tehnice.

| relian a răspuns:

Schimba priza, acolo e problema, lamelele alea nu mai tin bine, nu mai e contact strins acolo, de aia fac ce spui.
Daca e veche schimnba, dar schbo oricum, cauta o priza mai de calitate, inchizi siguranta, scoti priza asta, pui pe aiai noua, deschizi siguranta, ai terminat lucrarea, nu o sa mai ai probleme.

Daca nu te pricepi, cheama un electrician, dar cumpara tu priza, cum am spus una mai buna, mai calitativa, chiar de e mai scumpa, nu costa cine stie cit.

Daca lasi pe electrician sa schimbe, o sa iti puna una cea mai slaba si cea mai ieftina laughing sai ramana lui mai multi bani.

| KovacsB a răspuns:

Toate alimentatoarele moderne fac asa, nu este vina prizei.Nu are cum sa dea un voltaj mai mare ca nu are de unde, la priza ai 230V si atat.
Daca ai dubii incearca la alta priza sa vezi pe intuneric ca face o flama si cand il introduci si cand il scoti alimentatorul.
Alimentatorul scoate un fel de tiuit f fin si il auzi doar daca ai auzul f bun, daca in schimb sfaraie si bazaie este de vina priza.

| THRUSTMASTER a răspuns:

Daca te pricepi putin la surubarit poti sa te uiti pe yt sa vezi cum se face, neaparat cu siguranta scoasa sa nu te curentezi. Daca nu ai incredere in tine, cumpara o priza buna, cum au zis si cei de mai sus si cheama un electrician.