| Marian0anonim a întrebat:

Salut spuneti-mi va rog cam ce tip de centrala pe lemne mi-ar trebui pentru a incalzi o casa cu 6 camere, cam o suprafata de 70 m patrati toate camerele? Cam la ce pret m-ar ajunge? astept cat mai multe pareri

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Marimea unei centrale se alege in functie de volumul camerelor, nu de suprafetele acestora. Se mai ia in consideratie materialul din care este facuta casa, gradul de izolare termica si daca toate camerele sunt pe acelasi nivel. In final trebuie sa stii bine ce anume functii trebuie sa indeplineasca aceasta centrala si gradul ei de automatizare. Gasesti asemenea centrala si in jur de 2000 de euro, dar gasesti si la preturi mult mai mari. Vorbim strict numai de pretul centralei, nu de intreaga instalatie din casa.