| kazaryon a întrebat:

Recomandati-mi va rog o centrala pe lemne de circa 25 kW, fara gazeificare, pentru o casa cu o suprafata de 100 de metri patrati avand un buget de 2-3 000 Ron

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa-ti intai un calcul de necesar. http://www.eradiatoare.ro/calcul_centrala_termica.php Daca ai casa o bagi la mediu izolat. Ti-am dat acest program pentru nu este destul sa ne spui suprafata. Trebuie si inaltimea. Eu zic ca o centrala de 20-25 Kw este destul. Vezi ce-ti da acolo si apoi poti alege intre Ferroli, Bunderus, Viadrus, Beretta.

| kazaryon explică:

Care din cele 4 ar fi de preferat?

| Salontanul a răspuns:

Habar n-am! Oricum, una pe fonta ar fi bine deoarece sunt mai rezistente decat cele din tabla. Eu am pe gaz. La centrale termice se vorbeste pe net ca sunt mai bune cele in sobe de teracota pentru ca pastreaza caldura mai mult. Probabil ca sunt mai scumpe. http://casepractice.ro/......-economie/
https://www.youtube.com/watch?v=wxELsu2Zcm8 Poate ca un meserias ti-ar putea face mai ieftin.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mergi la un magazin care vind centrale si acolo o sa primesti raspunsurile ce le cauti.Cauta un magazin ceva mai mare care au si ceva tehnicieni care se pricep, aia o sa iti spuna exact de ce ai nevoie, eventual cere tu mai multe variante fctie de ce bani ai.Iii poti intreba la fata locului mai multe informatii, eventual doar intrebi nu cumperi, mergi acasa te gandesti, cauti pe net eventualelel comentarii la centralele ce iti recomanda aia de la magzin si dupa stii ce cumperi.Pe aici nu cred ca o sa gasesti specialisti in centrale, poti gasi eventual unia ce au ei acasa un anume tip de centrala si normal o sa spuna cum este centrala lor, dar comparativ cu ce altceva? Daca eu am o centrala si is multumit de ea o sa spun da merge bine is multumit si atit.Ca nu am cum spune cai mai buna decat alta centrala X sau Y.Asta doar daca stiu si eu nu am schimbat cateva centrale lucru ce nu cred ca il face careva.Doar citeste ce spun oamenii care au depre centrale ce magazinu sau un specialist iti recomanda.Eu asa a s face.

| GdX a răspuns:

25kW la 100mp? Nu crezi ca este cam putin? Un 35kW te-ar ajuta.

| kazaryon explică (pentru GdX):

25 este de ajuns

| popa07ady a răspuns:

Acea centrala se numeste cazan pe lemne si la banii astia nu gasesti decat poate second hand.Iti recomand cazanele din fonta dar mare atentie! monteaza cu cineva autorizat pentru ca un montaj necorespunzator este bomba cu ceas!

| Buta_Petre_1976 a răspuns:

La cat costa metrul cub de lemne mai doresti o centrala pe lemne? eu as merge pe una electrica alimentata de la panouri fotovoltaice, e destul de ieftin, parerea mea.