| ds01 a întrebat:

Stau la parter si am umezeala in camera de peste 85%. In dimineata asta am gasit geamul aburit/ud de jos pana sus. Intrebarea mea este, sunt proaste termopanele, trebuie schimbate sau sa cumpar un dezumidifocator? Da, am intr-un colt din camera mucegai.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Dezumidificator
insa 85% intr-un moment in care inca mai e racoare afara e cam naspa, inseamna ca ai o sursa de umiditate FOARTE serioasa
sper ca nu ai o camera foarte mare si pe care poti sa o inchizi bine (nu trece curentul de aer cu ferestre/usi inchise)

ce inseamna dpdv al umiditatii "cand afara e frig" inseamna ca umiditatea ar trebui sa iasa afara cu aerul cald, si in mod normal, iarna cand aerisesti, sa se duca jos de tot, chiar la 21%

si ca sa iti dau un exemplu, am stat intr-o garsoniera, mare, la ultimul etaj, usa si geamul nu se inchideau bine si aveam curent permanent chiar si cu ele inchise, aveam calorifer cald, afara era frig si cu toate astea, trebuia sa tin cutiile de chibrite pe calorifer, altfel erau atat de umede ca nu le puteam aprinde
iar mucegai era peste tot, continuu, indiferent cu cat clor dadeam

apoi am vorbit cu un specialist si mi-a spus ca orice as face nu ajuta, inclusiv vopsea anti-mucegai si ca singura solutie e scos tot acoperisul (nu stiu din ce era) apoi pusa smoala, si abia apoi pus material de acoperis, care EVIDENT eu nu puteam sa fac pentru ca stateam cu, chirie

acum stau in alta parte si am si dezumidificator si aer conditionat (aerul conditionat scoate si umiditatea)

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Toate ferestrele poat condensa.De regula unia spun ca nu condenseaza, dar asta pentru ca s-a intamplat sa nu aibe aer f umed in casa.
Daca stai la parter ce? Aerul este aer si la parter si la etaj, tot la fel este.Problema este de unde are aerul ala umezeala aia? Cauta si vezi ce umiditate are aerul de afara,cam la fel ar fi trebuie sa fie si cel din casa,asta daca nu ai tu ceva umed in casa, sau faci mancare la greu laughing nu ai ventilator sau cum se numeste aia hota sa scoata umiditatea si mirosul.
Spui ai mucegai, dar ala s-a facut datorita umezelii din aer care condenseaza pe pereti sau mai stiu eu pe unde.
Normal umiditatea din aerul din casa trebuie sa fie ceva pe aproape cu cea a aerului de afara, sau ceva mai scazuta in caz cand nu fierbi oale de mincare gen cantina laughing si nu ai sistem de evacuare la bucatarie.
Cel mai indicat este sa rezolvi sau sa afli sursa umezelii si sa o remediezi. Apoi daca doresti in casa un aer ceva mai uscat, asta in cazul in care nu ai aer conditionat, iti poti lua un Dezumidificator.

| ds01 explică (pentru relian):

Deci termopanele nu au nici o treaba?

| ds01 explică (pentru relian):

Tie de ce nu pot sa-ti dau funda? Nu aveai.

| relian a răspuns (pentru ds01):

Eu asa am citit, orice termopan poate condensa in anumite conditii.Asa am citit la fabricantii de astfel de ferestre si nu la cei din RO.
Acum conteaza cum este si fereastra, daca are gaz in interior, de regula se pune argon parca si ceva silicati pentru absortia umezelei.Sincer nu ma pricep,nici nu am fost sa ingtreb detalii,dar asta cu condensatul am citit-o,asta pentru ca la fel vorbeam cu cineava despre si asa am verificat.
Dar cand vrei sa verifici ceva e bine sa o faci direct la cel care fabrica,nu te lua dupa ce spune X sau Y.
Intra si tu pe google si citeste despre termopane,cum is construote,ce se pune la unele,ce se pune la altele,daca se pun aceleas chestii la toate, zic asa sa afli cate ceva despre ele.
De ce zic asta? Sa nu te apuci sa schimbi ferestrele si dupa sa patesti exact la fel.Cel mai bun este sa te informezi, eventual poti merge la o firma de ferestre si sa le spui ce ai patit tu, ori doara sa-i intrebi daca ferestrele astea termopan pot condensa daca umiditatea din aer este mare.
Eu asa as face, inainte sa iau masuri, inainte sa te apuci de cheltuit bani.

| ds01 explică (pentru Bizon95):

Deci sa cumpar dezumidificator, nu termopane?

| relian a răspuns (pentru ds01):

Nu trebuie sa dai nici o funda, nu-s pe aici sa colectionez funde laughing stau sa mai citesc una alta, mai aflu cate ceva, uneori mai invat de la unia, iar daca stiu ceva ce unia intreaba spun.De funde si alte chestii nu prea is curios, nu ma iau la intrecere cu nimeni ca nu am pentru ce laughing

Dar asa ca idee funda asta se da doara unui singur raspuns, nu poti da mai multe funde la aceiasi intrebare.E ca si cum ai pune 2 persoane pe locu 1, stiu ca locu 1 il iau numai manelisti si tenismena aia romanca cum ii zice, aia numai locu 1 e, dar de castigat niciodata nu castiga mai nimic, dar e numarul 1 laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru ds01):

Ar cam trebui ambele, degeaba ai dezumidificator daca aerul circula in afara camerei si te umple de umezeala continuu

| Edw08 a răspuns:

Dezumidificatoarele fac o treaba f buna, am aceeași problemă. Dar am rezolvat cu un aparat de genul. Sa te uiti la caracteristici ce capacitate au, pentru camera ta sa fie optime. Dacă ai o camera mai mare sa fie cu capacitate mai mare. Și pe părțile cu mucegai poți da cu o soluție anti-mucegai ( găsești pe eMAG, Auchan etc).

regis
| regis a răspuns:

La 85% umiditate, evident ca ai probleme. Găsește cauza, indeparteaz-o, iar daca nu poți elimina cauza, ia-ți un dezumidificator electric.