| Misha09 a întrebat:

Buna, am o situație ciudata cu umezeala in casa.
Am avut un membru al familiei plecat din țară și a încuiat camera lui.
2 ani nu a avut căldură, nu s-a aerisit etc.
Și acum vedem că e foarte multa umezeala înăuntru.
Colturile mai ales sunt foarte ude.
Cutia aia de la instalația electrică e in tavanul din camera lui, aproape de unul dintre colturi...
Poate să ajungă umezeala acolo și să se întâmple ceva?
Știu că e într-o cutie de tabla...
Abia peste o săptămână o sa pot da drumul la căldură acolo și stau cu frica acum...
Cum se mai poate opri umezeala?
Și te poți îmbolnăvi daca ai stat o oră în aburii aia de mucegai?
Mai iese umezeala din camera aia sau nu mai e nimic de făcut?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca a incuiat camera lui cum ai vazut toate astea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incalzeste camera foarte bine (exagerat chiar), apoi aeriseste-o zile in sir. Ceva de genul - noaptea lasi caldura exagerata, dimineata deschizi geamul si il lasi pana seara.
Dezumidificatoarele mici nu fac fata unei camere cu apa pe pereti, iar alea mari sunt foarte scumpe.
Cu instalatia electrica nu cred ca vei avea probleme, iar peretii isi vor reveni, daca reusesti sa usuci camera cu incalzire si aerisire. Sa dai cu solutie antimucegai pe pereti, unde s-au patat.
Statul in miros de mucegai nu e benefic, dar nici nu faci cancer pentru cateva ore petrecute acolo.

| relian a răspuns:

Acolo asa o sa ai mereu probleme. Cel mai indicat este sa faci un schelt din profile, o sa micsorezi camera cu 5-10 cm dar asta e, deci profile de lemn pe tavan si pereti, sau linga pereti la 5 cm.

Inainte de asta lipesti pe tavan si pereti polistiren, peste tot, apoi faci acel profil.Pe profil pui rigips si acolo se vor termina toate problemele, nu o sa mai ai acolo probleme nici dupa 100 de ani, nu o sa mai stii cei aia umezeala, cei ala mucegai, indiferent nca aerisesti sau nu, indiferent ca faci caldura sau nu.

Te costa ceva, dar o sa ao o camera f buna, calduroasa iarna, racoroasa vara, o sa uiti cei aia igrasie, muncegai etc.

Sincewr eru de cand is pe aici prin america nu am mai vazut chestii genul asta nicaeri laughing aud si vad cand vin prin RO, pentru ca oamenii fac cazemate acolo, betoane, totu rece, oamenii nu vor sa priceapa lucruri simple si folositoare.

Romanu daca nu baga stailpi de telegraf la acoperis, sau la tavane nu-i bun laughing si betoane peste tot, apoi mai incarca tot cu ciment laughing nu vor sa inteleaga nicicum.

Chiar daca le arati, ii pui sa puna mina, ei tot nu vor laughing Am un exemplu chiar in familie, un cumnat de-al meu, vai ca uite ca el face caldura.Zic da faci, zic cate grade sunt? E cald, dar zic pune mina pe perete cum este?
Pune el mina, zice e rece ca in frigider laughing e bun zic, cand nu mai faci focu sau caldura, te trezesti dimineata cu bruma la gura laughing Zice da asa este, dar de ce?

Pt ca cimentu este rece de aia si pentru ca rigipsu este cald de aia.

Plus daca izolezi cu polistiren lipit de peretele de ce ai incarcatura ciment sau tavan de ciment si ala, ai eliminat toata raceala aia, s-a dus, adio si la gara.

Gipsul este cald, rigipsu este facut din carton si ghips, deci ai in camera aer de o anumita temp, la fel vor si si acei pereti de rigips, ca urmare nu va avea cum sa se mai formeze condens, condensul se formeaza cand exista diferente de temperatura ceva mai mari intre pereti si aerul din acea incapere.

| VoidEternal a răspuns:

"Cutia aia de la instalația electrică e in tavanul din camera lui, aproape de unul dintre colturi...
Poate să ajungă umezeala acolo și să se întâmple ceva?"
Mici sanse, spre deloc.

"Cum se mai poate opri umezeala?"
Exact cum a zis Alexandru, un dezumidificator care sa mearga acolo non stop probabil o saptamana sau doua. Plus caldura desigur. Depinde cata umezeala a fost, dar nu cred ca o sa fie nevoie sa renovezi incaperea.

"Și te poți îmbolnăvi daca ai stat o oră în aburii aia de mucegai?"
Greu de zis, depinde de tipul de mucegai si daca ai "deranjat" sporii, adica daca ai racait mucegaiul ala si ai stat suficient de aproape incat sa inhalezi sporii, dar daca nu ai probleme de imunitate, cel mai probabil esti ok.

| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 a răspuns:

Prima dată, cumpără un dezumidificator și folosește-l împreună cu sursa de căldură câteva zile. Dacă nu se rezolvă, încearcă și soluțiile anti mucegai de la sano. Ca o ultimă variantă, rașchetează peretele până la beton, aplică sika top seal(a+b), și renovează pereții.