| ds01 a întrebat:

Cand ma trezesc dimineata am geamurile de jos pana sus pline de apa, aburite, cu condens. Stau la parter si nu am izolatie la nici un perete din casa, la fel si subsolul nu e izolat, da am beci dedesubt. Oare e prea multa umezeala in casa? Vine umezeala din beci? Nu sunt bune termopanele? Mentionez ca nu e cald in casa, ca se pierde caldura foarte repede ca e apartament vechi si nu e nimic izolat.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ai umiditatea foarte crescuta in casa. Trebuie sa te izolezi fata de beci si sa eviți sursele interioare ( haine la uscat, gătit fara hota, dus cu ușă deschisa etc).

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai foarte multa umezeala din cate spui.

| darrio2007 a răspuns:

Daca citeai intrebarile lui, vedeai ca a mai postat intrebari asemanatoare. Si i-am raspuns si eu, pe langa altii, „meseriasule". Nu inteleg de ce unii repeta intrebari la care li s-au raspuns ce trebuie sa faca.
Sunt unchiul adminului.
P.S. Eu macar i-am raspuns si aici dar si la alta intrebare. Tu stai incognito si doar dai calificative?

| relian a răspuns:

Nu ai umezeala in casa, ai ceva mai cald decat afara, dar nu suficient de cald ca aerul sa devina uscat, cauza pentru care apa din aer condenseaza.Umezeala nu vine din beci nu vine de nicaeri,aerul este umed.Tu de umiditatea aerului nu ai auzit? Urmareste vremea si pe undeva spune zilnic ce umiditate are aerul.
Avand in vedere ca nimic nu ai izolat,caldura nu faci,toate suprafetele din casa ta sunt reci,ca urmare aerul in contact cu aceste suprafete condenseaza.
Deci nu ai ce face, decat sa izolezi, apoi sa faci caldura, asta iarna, vara nu ai treaba o sa fie racoare, fara umezeala.

| Nookoo a răspuns:

Ti-ai dat singur raspunsul, se pierde caldura, geamurile fiind de termopan sunt din 2 straturi si cumva intra aer pe undeva si se produce condes.Ori au un defect de fabricatie, ori trebuie reglate, cel mai bine ar fi sa gasesti un specialist in termopane sa vina sa le verifice.