| ChiukiuHamsler a întrebat:

Tot timpul am avut probleme cu asociația, ca tot baga apa 3-4 metri cubi la factura(nu sunt pierderi)și luna asta am avut 31 de metri cubi cu o valoare de 256 de lei! Doar a venit sa citească, toată localitatea este asa! Noi suntem o familie de 3 membri și la un vecin cu 5 membri are pe minus! Ce putem face în situația asta? Doar n-am plăti ca prostii bani degeaba, mereu baga câte 3-4 metri cub, dar nici asa.
Scuzați categoria.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cum adică baga 3-4 metri cubi? Pune un consum estimat si periodic face citirea? Atunci e firesc sa aveți diferențe.
Nici o autoritate nu poate interveni, e o problema a asociației de proprietari pe care o puteți rezolva foarte simplu, convocând o adunare generala in care sa stabiliți regulile de citire a consumului si de repartizare a facturii.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai apometru da-i in fiecare luna numarul de metri consumati. 31 de metri cubi pe luna este enorm. Eu am 7-8 metri lunar, tot la 3 persoane.

| ChiukiuHamsler explică (pentru darrio2007):

Degeaba, si cand am dat tot mi-a pus, luna trecuta a venit sa citeasca, si m-am trezit cu 256 lei de platit...

| darrio2007 a răspuns (pentru ChiukiuHamsler):

Reclamatie. E bataie de joc.

| darrio2007 a răspuns (pentru ChiukiuHamsler):

La OPC. Protectia Consumatorului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Calea legala este sa mergi si sa depui o reclamatie la primarie. Toate primariile trebuie sa aiba un birou de indrumare si control a asociatiei de proprietari. Ulterior poti sa te adresezi ANPC ( http://bit.ly/2PzXWxF ) si in final justitiei.

| Catrice a răspuns:

31 metri?!? Atata ar consuma tot blocul. Sau poate asociația și-a făcut piscina la subsol pe banii voștri și nu știți voi laughing