| ChiukiuHamsler a întrebat:

Am 2 apartamente și întrunul nu locuiesc și nici nu consum(gaz, apa) ceva. De 6 luni îmi vine în fiecare luna pe apartamentul în care nu locuiesc factura de la apa, care vine de la asociație cu 30 lei, ba 300 lei, am chitanțe, ma cert mereu cu ei, nu este nicio pierdere, vine la toată scara la fel, nu vine nimeni sa bata la ușa sa se uite în casa cât am consumat, pune de capul ei, am sunat la politie și eu spus ca nu pot face nimic ca dam în judecata asociația noastră, ce putem face? + Ca șefa noastră pe scara la asociație a furat 200. 000 lei și nu face nimic.
Scuzați categoria.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ti-a zis deja politia ce sa faci. Daca nu reusesti pe cale amiabila, trebuie sa apelezi la instanta. Doar asa se vor lamuri lucrurile.

Bula
| Bula a răspuns:

Verificarea asociatiilor de proprietari se face de catre departamentul specializat de la PRIMARIE.
Depune o plangere scrisa (faci in dubluexemplar) in care sa le faci sesizarea, la registratura.
Pastreaza exemplarul cu numarul de inregistrare aplicat!

Daca se va ajunge in instanta, raspunsul corpului de control al Primariei va fi una din probele tale!

P.s.
Constatarea cauzei pierderilor revine administratiei asociatiei de proprietari.
Daca nu ai nici un consum de apa (robinetul principal sigilat), atunci nu ti se pot pretinde parte din pierderi.

Asociatia iti poate aloca partea care-ti revine din "Canalizarea Meteo", respectiv din consumul de apa colectiv daca exista asa ceva.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vina este a ta. Trebuia sa fi depus cerere de scoatere de la intretinere. Ia o cerere de la ei, completeaza cererea si apoi asteapa (n-o lasa) pana nu-ti da numar de inregistare in registrul lor de evidenta. Ulterior nu vei mai plati decat cheltuelile comune: iluminat scara, incalzire scara, lift, salarii, curatenie pe scari, fond de rulment si fond de reparatii. Acum, daca poti face dovada ca nu ai locuit acolo poti doar sa-i dai in judecata. Poti dovedi cu martori, cu facturile de curent electric (daca le-ai aruncat poti merge la furnizorul tau sa obtii dubluri), etc. Succes!
Apropo! Citeste Legea nr. 196/2018. Este legea asociatiilor de propietari.

| Lioana a răspuns:

Daca ai contor de apa ar trebui sa-l citești lunar si sa-i dai consumul administratorului. Daca consumul tau e zero, atat ar trebui sa scrie pe factura la detaliere. Tu vei plati pentru apa doar cota de pierderi aferenta apartamentului tau. Adica pierderile se impart in mod egal intre toate apartamentele.
Dar factura de la bloc nu include doar apa. Administratorul blocului emite factura pentru mai multe chestii. Nu poti sa te sustragi de la toate.

| ibaal a răspuns:

Mergi cu asociatia in instanta!
Asa am si eu jigodii la bloc,si prededintele si administratora,fura de rup, au bagat un fond de reparatii obigatoriu lunar exorbitant.
Salariile lor uriase!
Sunt pe conventie individuala la apa, dar, tot ma obliga sa dau indexul apometrelor prin asociatie si de exemplu, eu consum 5mc, ea imi trece 6-7, spune ca sunt multe pierderi si asa imparte tuturor.
Nu inteleg de ce nu face politia nimic si ne trimite in instanta! sad

| darrio2007 a răspuns (pentru ibaal):

Pentru ca nu e treaba politiei.

| ibaal a răspuns (pentru darrio2007):

Eu am inteles ca nu intra in "atributiunile" lor,dar,reclam un furt si o inselaciune,nici de astea nu se mai ocupa acum!?
Pe fata hoti!
Lunar platim un fond de reparatii colosal,obligatoriu,si cand au nevoie de ceva schimbat pe scara,exemplu,un bec,convoaca adunarea generala a ****,sedinta,nu au bani,prostii iar deconteaza!
Le platim niste salarii...
Baga extra la apa,metrii cubi,nu joaca si lista continua.
Un alt exemplu, contractul cu firma de curatenie, cica aia au cerut o majorare, presedintele fara sa ne-ntrebe a acceptat, in loc sa caute alta firma sau sa negocieze majorarea...hoti,hoti,hoti!
Daca spunem ceva, suntem o mana de vecini, suntem niste paria, restul nu se baga, cica n-au bani sa umble prin instante...