| Vizcheck a întrebat:

Acum cateva saptamani am rupt o crenguta dintr-un copac si o tin in apa de atunci pentru a prinde radacinii.Problema este ca acele radacini nu apar, sunt curios daca ar fi ceva metode "babesti" pentru a favoriza cresterea radacinilor.
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca vrei ca acea crenguta sa prinda radacini atunci cumpara un ghiveci, pune in el turba, gasesti tot acolo la florarie si pui acea crenguta in turba, o infingi acolo si uzi.Asa se va prinde cu siguranta dar dureaza oricum cel putin o luna pina sa faca radacini.Si in ghiveci poti lasa planta pina se mareste, dupa care o poti planta la locul definitiv.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde si de ce copac e vorba, dar nu asa se inmultesc. Eventual cauta pe langa copac niste pui, pe care pui direct in pamant.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Din câte ştiu eu, singura metodă este aşteptarea. Eventual pune apă proaspătă în fiecare zi.
Pa-pa.

Răspuns utilizator avertizat
| claudia123123 a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu (si mi-a mai spus si mama big grin ) daca rupi crengute din copaci nu o sa-i creasca radacini... Gandeste'te la un exemplu cum ar fi liliacul.Rupi o creanga (cu/fara floare) si o pui in apa.Apa aia face doar sa prelungeasca un pic perioada pana la ofilire (din momentul in care ai rupt'o). Dupa parerea mea, ar trebui sa incercisa pui seminte intr'un ghiveci sau in gradina si sa ii acozi putina atentie si astfel va creste si pomisorul tau. Sper ca te'am ajutat!