| CatalinPTM a întrebat:

am fost plecat la un coleg si am lasat pc-ul in priza.Cand am venit l-am intrebat pe tata de ce a scos pc-ul din priza ( era scos din priza cand am venit ) si tata cica ca s-a oprit energia electrica ( pana de curent ), la colegul unde am fost era lumina.La mine acasa ce s-a intamplat?
funda

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A sarit siguranta.

| CatalinPTM explică (pentru anonim_4396):

Si ce e de facut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatalinPTM):

Ai contor acasa?

| CatalinPTM explică (pentru anonim_4396):

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatalinPTM):

Eeh,cand sare siguranta iti "cade curentul".
"Sare siguranta" - se ridica sau coboara un buton de la contor thinking Nu mai stiu sigur.
Cum tu imi scrii acum inseamna ca ai curent.

| CatalinPTM explică (pentru anonim_4396):

Da. totul s-a intamplat intr-o secunda.Deci s-a luat si a venit.Stiu de butonul ala, il mai folosea tata laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatalinPTM):

laughing Atunci chiar a fost pana.

| PearMyPie a răspuns:

Probabil a sarit o siguranta. Se intampla din cauza fluctuarii intensitatii curentului. Aceasta siguranta "sare" pentru a impiedica aparatele din casa ta din a se arde/ supraincarca. Nu ai cum sa impiedici aceste fluctuatii si nu trebuie decat sa pui siguranta la loc.