| CatalinPTM a întrebat:

am fost plecat la un coleg si am lasat pc-ul in priza.Cand am venit l-am intrebat pe tata de ce a scos pc-ul din priza ( era scos din priza cand am venit ) si tata cica ca s-a oprit energia electrica ( pana de curent ), la colegul unde am fost era lumina.La mine acasa ce s-a intamplat?

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Scrie pe noi ''ENEL'' sa stim ce s-a intamplat?

| suffarstar a răspuns:

Exista sanse sa ca in cartierul lui sa nu se fi luat. Nu mai lasa niciodata computerul aprins cand pleci undeva.

| CatalinPTM explică (pentru suffarstar):

Am uitat sa precizez, stau la tara.Cand e pana de curent, e in TOT satul.

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru CatalinPTM):

Sunt multe variante, poate nu ești pe-aceeasi banda de curent cu a Colegului(și eu stau la țară și știu).
Pc nu a făcut nici un rău, poate doar a participat la o solicitare a instalației electrice.Cel mai probabil s-a ars minim o siguranță.Nu e grav. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| danutzu96 a răspuns:

Si eu sunt la tara dar satul este impartit in mai multe zone(mai multe transformatoare). Poate este si la tine la fel.

| CatalinPTM explică (pentru danutzu96):

Te asigur ca la mine nu e asa.Cand e pana de curent, se ia in tot satul inclusiv la colegul meu ( s-a mai intamplat )

| danutzu96 a răspuns:

Atunci se poate se fi sarit siguranta (disjunctoarele) de la contoarul tau, Calculatuorul are power saving activat si intra in hibernare cand sta mult timp degeaba, sau sursa are vreo problema si s-a oprit.

| iSwag a răspuns:

Poate tatal tau nu stie sa dea "shut down" si a inventat asta laughing

| CatalinPTM explică (pentru iSwag):

Nu ma laughing eu las pc-ul in priza de fiecare data, dar cand e o pana de curent el scoate pc-ul din priza, stiu asta.Dar acum am ramas mirat deoarece n-a fost nicio pana de curent unde am fost eu, dar la mine acasa a fost, si vreau sa aflu motivul acestei pene.

| iSwag a răspuns (pentru CatalinPTM):

Poate cand erai pe drum s-a luat curentul.