| Csm_Ionuts_1999 a întrebat:

Am o intrebare. Dar e doar pentru cei in domeniu.
Daca o casă a fost ridicata cu o temelie de proasta-calitate. Cum fac sa imbunatatesc constructia. Nu vreau sa dărâm si sa o iau de la zero.
Precizez ca e situata pe un spatiu cu alunecari de teren... Ce as putea adăuga ca sa evit crăpaturile... Cam cat mă ajunge materialele (preț)?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Consolidarea unei temelii te poate costa enorm. Oricum te va costa mult, incit e posibil sa iti para rau dupa aceea ca te-ai apucat de ea.
Daca e casa veche, eu as demola-o si as reface-o la loc. E multa munca, dar as iesi mult mai ieftin.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu prea ai cum. Casa trebuie mutata, consolidarea terenului te-ar costa mai mult decat o casa. Pentru a consolida terenul ar trebui forat din loc in loc, la anumite distante si turnat beton armat cu o anumita grosime. Asta costa bani multi.
Mai este o solutie dar necesita timp: plantarea de plante cu radacini adanci. Exista mai nou otehnologie italiana de armare cu Prati Armati, o planta care are radacini foarte adanci. Sunt si plante romanesti. Poti folosi nuci dar dureaza zeci de ani, Salcia si plopu cresc mai repedea dar toate astea sunt paleative. Pentru rapiditate ar trebui o armare cu fier-beton si ciment pana treci de stratul de huma care provoaca alunecarile.