| Tulceanu10 a întrebat:

Salut TPU-tistilor! Azi vin cu o intrebare poate " nesimtita " : pretul unei case facute de la zero.
Doresc sa-mi aproximati d-voastra cam la ce pret ajunge o asemenea casa tinand cont de urmatoarele :
- In primul rand pamantul cam cat este tinand cont ca vreau o casa, gradina in fata cat si in spatele casei.

Deci pamanta, casa gradina!
- Casa doresc sa fie spatioasa, cu etaj, rigida, termica, moderna nu neaparat de fite dar sa fie ceva in trend!
Garaj
5 camere
2-3 bai
bucatarie
2 balcoane.

Se poate face garaj sub casa in el sa incapa cam 5 masini de teren? Sau daca nu garaj normal dar sa fie in componenta casei.

In casa sa am toate utilitatile...si ea sa fie amenajata cu gresie faianta parchet, vopsit unde este cazul.
Am pregatiti cca 280 000 euro dar nu vreau sa arunc cu ei in stanga si dreapta. Cat este cazul dar doresc o casa in trend si spatioasa!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Timpul de executie depinde la randul sau de foarte multi factori. O firma serioasa, care are suficienti muncitori si stie cum sa le imparta eficient munca, are nevoie de maximum 3 luni de munca efectiva pentru predarea casei la cheie. La acest termen trebuie sa adaugi insa timpii necesari pentru uscare, in special cand vine vorba de fundatie, de planseele de beton (minim 3 saptamani pentru fiecare).
Cand se lucreaza in regim de urgenta, se mai pot sari unele etape (de exemplu se poate cladi mansarda si inainte de uscarea completa planseului, insa fara a-l decofra), dar ideal este sa le faci toate la timpul lor.
Daca un bonus de calitate este o idee interesanta, bonusul pentru finalizarea la timp chiar nu este necesar. Este suficient sa stabilesti cu constructorul un anumit termen si sa includeti in contract o clauza prin care din suma finala se va retine 100 de euro pentru fiecare zi de intarziere.

| alessia5158 a răspuns:

Excluzand terenul, iti poti face o impresie asupra unor preturi de constructie in regie proprie de aici : http://regieproprie.blogspot.com/p/preturi.html
In regie proprie, costurile sunt intodeauna mai mici( cu aprox. 30%)--- diferenta provine din manopera si TVA-ul de 24% pe care o firma de constructii o adauga la nota de plata.
Numai bine!

| Deni4you a răspuns:

O prietena dea-mea are o astfel de casa dar s-ia luat-o cu vreo 450.000-550.000.

| DragonuAK47 a răspuns:

300.000 - 350.000... depinde.

| Tulceanu10 explică:

Dar timpul la ceea ce tocmai am exprimat in cuvinte la cat se rezuma din partea unei firme serioasa, care isi va primi un bonus daca va face totul frumos si la timp?