| Bichel_Mihai_2001 a întrebat:

..am o intrebare...Pamantul este comestibil?

Funda(nu stiu cum se da...dar dau)

Răspuns Câştigător
| ee a răspuns:

Ce are gust bun e comestibil.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu neapărat. Dacă mănânci câteva fire, nu poți păți nimic, presupunând că nu vorbim despre un sol contaminat / otrăvit cu nu știu ce chimicale sau gunoaie.
Există și argilă comestibilă, la magazinele tip Plafar. Dar se ia doar ca tratament, nu „de foame".

| faceboom a răspuns:

Comestibil, in sensul daca corpul il digera, da.

Medical, nu este recomandat sa incerci sa mananci pamant. Chiar presupunand ca este lipsit de substante toxice sau alte chimicale, poate duce la gastrita si afectiuni ale metabolismului.

Deci, NU MANCA PAMANT.

Daca te intereseaza mai mult, exista anumite zone in lume in care se gateste pamant, dar e o extravacanta. E dezinfectat si servesc in cantitati foarte mici, maxim 100g. De asta nu sunt foarte sigur, dar stiu ca este si o boala in care simti nevoia sa mananci. De obicei persoanele acestea ajung sa sufere diferite boli. Dar e ca la bautura, consumat in mod regulat si cantitati mari te imbolnavesti si mori.