| markovlascici a întrebat:

Am o problema cu tractoru nu imi mai incarca de la un timp alternatorul. si nici cand dau jos DF si ating putin nu iasa flama (scanteie) dar am verificat si sigurantele totul face contact dar el nu mai incarca... Ce ar putea fi? ce sa verific?

Răspuns Câştigător
| OmuCuBasca a răspuns:

Perii (carbuni) distruse, colector cu depunere mare de pulbere, punte redresoare defecta (dioda strapunsa).
Acestea sunt principalele cauze.

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Capacul crapat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Periile consumate.
In general vin cu regulator cu tot si se monteaza cu doua suruburi.
Acum depinde de model.