| geo520i a întrebat:

am si eu o intrebare deci : am o casa batraneasca aprox 50 ani fara fundadie, este din chirpici si vreau sa o demolez...este la tara ( o comuna cu aprox 8.000 locuitori ) stiti daca mai trebuie sa scot autorizatie pentru demolare? si daca da... cam cat costa

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va trebui sa obtii autorizatie pentru demolare. Conform Codului fiscal taxa este de 0, 1% din valoarea impozabila a casei. Suma exacta o afli de la primaria localitatii unde este situata casa, consiliile locale pot mari taxa prevazuta de Codul fiscal cu pana la 20%.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Legal da, este nevoie de autorizatie. Si nu e doar taxa de demolare, mai sunt necesare si ceva avize si un proiect. Deci parerea mea: fa-te ca s-a daramat.