| Rony30 a întrebat:

am urmatoarea nelamurire si curiozitate.
Vreau sa imi fac tot mobilierul din casa din lemn masiv si nu pal vreau argumente Pro si contra la cele 2 materiale de asemenea m-ar interesa rezistenta lor in timp la manipulare si greutate lor ca si materiale, Multumesc si ca de obicei cum toti zic dau funda XD!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

La lemn singura chestie daca pot sa-i zic asa contra ar fi pretul, In rest nu poti compara lemnul cu rumegusul, sau cartonul. Daca ai bani si poti lemnul este superior din toate pctele de vedere fata de PAL.Cineva spunea ca lemnul este greu.Ei na acum depinde si ce lemn vrei sa folosesti.Este lemn mai usor ca si PAL-ul.Dar este de preferat sa folosesti ceva de esenta tare, fag, stejar daca ai bani, daca nu merge si din conifere.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din lemn masiv este mult mai greu dar rezistenta este incomparabil mai buna decat cea de pal.

| LIN2010 a răspuns:

Singurul argument contra, pentru mobilierul din lemn masiv, este pretul, legat de acesta se va alege mobilierul.Cel din lemn masiv are o durata de utilizare mult mai mare, in consecinta trebuie luat in calcul si daca vrei sa schimbi mobilierul.Nu vei mai putea obtine un pret prea bun la vanzare precum este la achizitionare.Deci daca vrei mobilier pe viata trebuie ales cel din lemn masiv, daca nu, atunci solutia este cel din PAL sau alternative.Respecte

| Rony30 explică:

Intrebarea mea e daca imi fac toata mobila din lemn masiv ca nu cumva sa pun prea multa greutate pe podea poate par paranoic dar stau la bloc etaju 2 de aia ma ingrijorez o idee...

| Gikardo a răspuns:

Nu strici tu rezistenta structurii blocului nici daca iti faci mobila de metal. Cat despre lemn avem multe de povestit.depinde ce esenta vrei, cat de uscat sa fie lemnul, cu ce vrei sa-l intretii. Daca esti tamplar si ti le faci tu merita dsr altffel nu. Eu sunt de parere ca mai bine dau 300ron pe un dulap din pal si I'll schimb atunci an nu mai imi place decat sa dau 2000 ron pe unul de lemn si sa imi bag unghia in gat daca se zgarie.

| Rony30 explică (pentru Gikardo):

Sunt de acord cu chestia cu dulapul dar eu vreau sa imi mobilizez tot apartamentul aia e chestia... si esenta de brad sau pin plus ca vreau sa stiu vizavi de intretinerea acestui tip de mobila cat de greu e daca e tratata de inainte