| NicusorBrc a întrebat:

am venit recent din afara, am strans o suma de 30 de mii de euro.
Vreau sa stiu daca imi pot ridica o viluta ca aceasta de mai jos, cu maxim 6 camere. https://youtu.be/Q5vT3p6GE8M

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti, dar intr-un sat indepartat de oras si numai cu 2-3 camere, ca-n oras numai locul de casa este 40-50.000 euro

Eu am vandut casa parintilor cu 60 mii euro in sat, ce-i drept doar 10 km de oras (3 camere, bucatarie, hol, camara, baie, magazii in curte si gradina maricica cu vita de vie, pomi fructiferi si gradina de zarzavat).

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Da-ne adresa sa stim unde sa venim laughing la pont.Acum lasand gluma deoparte...60 000 euro la sat? banuiesc ca daca e vorba de un oras mare, e rupere.Eu stau intr-un orasel mic in alexandria, aici cu 150 000 euro iti iei vila cu garaj subteran laughing cu vedere spre padure etc big grin dar difera f mult preturile in functie de oras happy banuiesc ca de asta ai scos o mina de aur pe casa aia big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liviu):

Da, este un sat la doar 10km de oras, cu stadiune balneara, deci, valoreaza ceva, decat in satucul ala de pe unde esti tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ai deja terenul și camerele le faci de maxim 8mp poate reușești. Cu materiale mai proaste probabil...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O asemenea viluță este cam la 150 000 de Euro plus prețul terenului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu 30.000 euro o ridici "la rosu", dar nu cred ca o termini. Depinde de mana de lucru, materialele folosite, sol, etc.
Oricum, cu banii aia ai curaj sa incepi, dar trebuie sa mai vina si altii.

| doctorandus a răspuns:

Dap, multi tarani si-au facut vile la tara, in care nu locuiesc, pentru ca daca ar locui acolo n-ar avea din ce face bani.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca deja ai terenul, da, merge.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Oameni buni, cititi mai bine intrebarea inainte de a raspunde
omul NU a spus "cumparat", ci a spus *RIDICAT*, adica sa o construiasca, nu sa o cumpere

totusi raspunsul ramane: depinde unde

pentru ca in Bucuresti sunt zone in care pretul pamantului de sub vila e mai mare de 30mii euro, adica fara curte, iar la un sat destul de departe de un oras mare, pretul terenului e nesemnificativ in comparatie cu 30mii de eu