| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Asa ca o idee si aproximativ cam cât ar mai costa sa iti faci o casa în 2023? Ca suprafață sa zicem, ca un apt cu 2camere (cam 40mp), deci nu o casa foarte mare. Doua dormitoare, baie și bucătărie. Dacă ai face cu cele mai ieftine materiale de construcție și finisajele la fel, cele mai ieftine (parchet, gresie, nu neapărat și mobilat) ci ca și construcție. Știu ca ar depinde și dacă faci tu casa de la 0 sau dacă ți o face o firma de construcții. În orice caz, cam pe ambele costuri as vrea sa știu. Deci doar construcția, nu terenul, nu alte chestii pe lângă teren. Dacă și-a făcut cineva de pe aici casa cu o suprafață mai modesta si știe. Mulțumesc anticipat pentru oricine ar răspunde

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca o construiesti cu Dorei si mesteri de ocazie pentru acoperis, o sa te incadrezi in 24-26000 euro, daca vrei cele mai ieftine materiale.
Depinde daca doresti si subsol, sau daca e terenul in panta.
O pivnita/garaj la demisol, sau orice fel de coborare in pamant, creste mult pretul.

Bineinteles, sarpanta (acoperisul) ar trebui sa fie intr-o apa pentru cheltuieli minime, dar banuiesc ca doresti totusi in 2 ape.

Depinde si daca terenul e in zona stancoasa de munte (ai nevoie de fundatii foarte mici, adica foarte putin adanci), sau undeva la campie, in zona mlastinoasa, unde ai nevoie de fundatii de 1, 5 m adancime, si foarte late, plus tasat intai terenul.

Cu firma mai pui aproximativ 6000-7000 euro, dar ma refer la o firma mica.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pune 500 Euro per mp.

| dullcat a răspuns:

Nu te supara, dar decat sa faci cu cele mai ieftine materiale, ca apoi sa carpesti si inlocuiesti cate ceva toata viata, mai bine nu iti mai faci deloc.

| relian a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci. Ai spus tu 40 mp, dar vad spui 2 camere, baie si bucatarie, dar odata ce faci o casa, e bun sa faci si o camara, poti face si o baie de aia de serviciu, vine cineva la tine in vizita, ce faci, il duci la baia din dormitor?
Bine daca faci baie intre dormitoare si cu usa sa dea in living, atunci merge sa foloseasca baia aia.

Dar camerele alea, bucataria, alea trebuie sa dea in ceva, deci trebuie si living, sau cel putin o hol sa le desparta, ca nu faci vagon de tren laughing

Ce zic, trebuie sa faci un living, de acolo te duci in camere, bucataria o poti face deschisa in living, deci parte din ea, undeva intr-un colt, camara tot asa in partea dinspre bucatarie, tii si tu ceva acoolo, alimente, nu te duci afara la magazie sau ce ai tu, sa iei ceva.

Treb sa te gindesti f bine cand incepi, sa iti faci un plan, adica planul casei, daca stii ce vorbesc, schita, faci mai multe, eventual ceri la unia sa iti arate, alegi pe care crezi tu ca e mai buna pentru tine.

Dupa ce ai schita, atunci poti face calcul la materiale.Manopera daca faci tu, nu se mai pune, daca o face altcineva, trebuie intrebat.

Daca o face altcineva, pretul difera mult, uneori de la pamaint la luna si inapoi, fctie de ce firma este, daca e firma sau e persoana fizica etc.

Eu as face o astfel de casa singur, fara absolut nici un ajutor din partea nimanui, ma refer la construit.

Asa ca daca vii cu schita exacta, dimensiuni la fiecare, pot sa iti fac calcul pana la ultimu cui laughing astra pentru materiale, restul manopera cum am spus mai sus.

Ce sfat iti dau, fundatia sa fie bine facuta, adica tapana, cu placa de beton jos.
Alta idee buna, care te scuteste si de bani in plus, este acoperisul, eu as merge pe acoperis plat, adica fara pod, adica doar tavanul, ala sa fie si acoperis. Poti turna placa de beton, sau de lemn, care e mai ieftin pentru tine.
Acoperisul cu pod is bani irositi, mai ales ca 99, 99% din oameni nu folosesc podul casei, nu vad rostul acelui pod laughing

Deci is materiale in plus, inca f multe, bani f multi bagati acolo aiurea.
Cam astea ar fi asa in mare.De materiale iti pot da materiale f ieftine, cel putin asa sunt in RO acum, ma si mirai laughing dar acum omu are posibilitatea sa faca ceva f bun cu materiale ieftine, ieftine comparativ cu altele.
Treb sa afcic eva bun, frumos, durabil si f folositor, casa de care sa te folosesti nu doar sa dea bine, asa cum fac tiganii sau uni romani,. sa arate ce casa au ei.

Casa ce spui tu are mama, doar ca a ei este mare, adica camere f mari, living f mare, baie f mare, camara ok.
Dar poti reduce dimensiunile la nevoile tale.Si eu ma gindeam sa fac o casa, mai exact sai darim casa mamei si sa fac eu una asa cum se face o casa nu cazemate ce fac romanii laughing in care bagi bani la greu, bagi si dupa cu intretinerea, e gresit cum fac romanii case, sau europenii, au mentalitate gresita, sau invechita.

Ce arata cineva aici ce ai dat tu raspunsul lui cistigator, banii aia 26 mii de euro, pai eu cumpar cu banii aia toate materialele necesare laughing el spune doar pentru acoperis dai atit.Eu cu 30 mii de euro maxim fac casa laughing
Sadrian spune 500 mp laughing undes aia ca acu fac si eu 5 case cu aia laughing poate s-a referit doar la manopera cai 500 mp nu la toata casa, cum ai intrebat tu.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

40 mp e o garsoniera mai marisoara. Nu incap 2 dormitoare, bucatarie, baie. Pentru astea ai nevoie de ceva intre 55 si 60 mp.

| dullcat a răspuns (pentru MiraMiraMira987654321):

Exact.Plus ca undeva in ecuatie trebuie sa intre si o sufragerie, ca doar nu iti chemi rudele in dormitor, eventual sa se bucure de privelistea unor chiloti aruncati pe nu stiu unde sau alte cele specifice acestei camere.De necesitatea unui hol cu cuier+dulap nu mai zic, ca noi nu suntem ca americanii din tv shows. Avem 4 anotimpuri si la o familie ai nevoie de un spatiu considerabil.