| alexAlexalex9991 a întrebat:

Care este riscul daca am o priza in baie fara capac?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu se intimpla nimic daca ai sigurante la tabloul electric. Daca nu ai sigurante da poate sa ia foc, dar daca ai sare siguranta si aia e tot.Insa pentru baie sint prize speciale numite si GFI sau nu stiu in romana cum se numesc, care se decupleaza daca apare un scurt.Cei care fac abur in baie nu au caldura, de aia se face abur. Daca ar avea caldura in toata casa sa se faca abur sint sanse f mici.Insa problema este si nu inteleg de ce nimeni n u ia masuri in RO chiar de ai caldura zidurile sint reci bocna pentru ca sint din beton, oamenii izoleaza casele pe afara, adica o mare timpenie.Ia sa izolezi casa la interior, peste se pui rigips si sa vezi cum nu se mai face abur deloc.Scuze ca am batut nitel si pe linga dar am zis ca cine stie poate sor destepta oamenii.

| Jipa95 a răspuns:

Condensul. Si eu am o baie, iar in timpul iernii dupa ce faceam baie, lasam usa deschisa, iar imediat la mine cum iesi din baie, am o priza si a intrat aburul acela acolo, si aproape mi-a luat priza respectiva foc. Nu prea e bine sa ai o priza in baie, mare grija cu condensul, pune o carpa, acoper-o cu ceva atunci cand se creaza aburi in baie.
Bft! happy

| al3xander a răspuns:

Umiditatea foarte mare (aburul) poate fi conductor electric. alt risc este ca aburul face condens si poate face scurt-circuit din cauza apei. mai bine ai cumpara o priza speciala, nu e de jucat cu curentul electric.

| Osirius a răspuns:

Acelasi risc ca si cu cea din dormitor. Atata timp cat nu se afla langa cada sau chiuveta n-are nicio treaba.

| Tw1sTer a răspuns:

Riscul este sa faci BUM laughing