| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca este bine sa inlocuiesc un tavan de lut de la o casa cu unul de beton? Casa are vreo 40 de ani, este din caramida si tavanul il are din lut. Ea este acoperita cu dranita(material din lemn foarte subtire), cu timpul dranita a putrezit din cauza ploii asa ca apa sa scurs printre si a cazut pe tavan si tavanul s-a pabusit. Cam cat m-ar costa sa inlocuiesc vechiul tavan cu unul nou din beton+grinzi (tot tavanul casei), si niste detalii cum ar fi: grosimea stratului de beton sau niste pasi.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e bine sa inlocuiesti lutul cu betonul. Evident trebuie inlocuit tot acoperisul, adica grinzi, capriori, invelitoare. Eu as pune peste grinzi scanduri, dedesubt rigips si intre vata minerala. La invelitoare poti folosi tabla tip Lindab, daca vrei sa iesi mai ieftin.
Daca nu refaci acoperisul, cu siguranta orice solutie alegi va fi un compromis nefericit. Apa care s-a infiltrat cu siguranta a afectat intreaga structura de lemn.

| express11 a răspuns:

Casa are stalpi din beton? daca nu il poti face din scandura, deoarece din beton o sa-ti cada casa din cauza greutatii.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In nici un caz.Placa de beton necesita o anumita tehnologie, aplicata inca de la constructia initiala.Nu vei gasi puncte de sprijin corespunzatoare. Vorbeste cu un meserias care iti poate da detalii, in functie de structura de rezistenta.Nu e nevoie de schimbarea acoperisului.

Răspuns utilizator avertizat
| Marianpopescu138 a răspuns:

Publica gratuit lucrarea ta pe www.meseriasul24.ro si in scurt timp vei primi o oferta de la o firma specializata in domeniu.