| LanguageMaster a întrebat:

Care material este mai bun pentru constructia casei dintre beton si caramida?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sigur ca da! Asa se faceau pe vremea lui Ceausecu, intr-o perioada cand se construia enorm (anii '70) si se trecuse la pereti prefabricati. Se turnau peretii in fabrici si apoi se transportaul la locul constructiei unde fierul beton din pereti (erau lasate capete afara) era sudat de fierul beton al stalpilor dup care se turna betonul pentru stalpi si grinzi. De aceea a fost o perioada cand un bloc turn se turna de primavara pana iarna si era terminat rapid. Spun, insa, ca sunt cele mai friguroase locuinte si necesita izolarea termica cu multa spuma. Mai mult, izolarea fonica este execrabila.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vorbind strict de cele doua, ambele sunt cele mai bune: betonul este cel mai bun material pentru fundatie, caramida este cel mai bun material pentru zidarie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Caramida este mai calduroasa. Se zice ca noua caramida Porotherm este foarte buna. Oricum la stalpi, grinzi si acoperis trebuie sa pui beton. La acoperis, insa, il poti izola cu polistiren extrudat sau expandat sau poliuretan. Mai este un lucru de care sa tii cont: izolarea corecta a fundatiei fata de pereti.

| LanguageMaster explică (pentru Salontanul):

Dar poti face peretii in totalitate din beton?

| Salontanul a răspuns (pentru LanguageMaster):

Sigur ca da! Asa se faceau pe vremea lui Ceausecu, intr-o perioada cand se construia enorm (anii '70) si se trecuse la pereti prefabricati. Se turnau peretii in fabrici si apoi se transportaul la locul constructiei unde fierul beton din pereti (erau lasate capete afara) era sudat de fierul beton al stalpilor dup care se turna betonul pentru stalpi si grinzi. De aceea a fost o perioada cand un bloc turn se turna de primavara pana iarna si era terminat rapid. Spun, insa, ca sunt cele mai friguroase locuinte si necesita izolarea termica cu multa spuma. Mai mult, izolarea fonica este execrabila.

| relian a răspuns:

Poti face ce vrei tu, din beton sau caramida sau beton si caramida.
Eu as alege caramida dar nu aia cu gauri, caramida plina aia e cea mai buna, e si scumpa dar e mai bun si personal as face asa pentru ca ar arata frumos.Adica fac din caramida cel putin peretii de afara si las asa fara sa incarc.Sunt ceva solutii gen lac care se da pe peretii astia de caramida pentru umezeala, se da cu pompa de 2-3 ori si aia e tot. Izolarea termica o faci la interior si nai treaba.
Daca vrei sa faci din beton tot merge, e mai simplu, nu-ti trebuie mari meseriosi, dar munca cea mai mare e la facut cofrag.Iti trebuie si fier peste tot.
Deci alegi ce vrei tu, ce iti place tie.D etinut rece aia din beton tine daca o izolezi la exterior, dar izolezi la interior si nai nici o treaba cu betonu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic ca beton

| PringAloe a răspuns:

Pai. N-ai sa faci tot peretele de beton, o sa faci doar structura casei, si pentru a completa peretele poti sa folosesti si caramida cu cavitati goale, sau bca, dar acum depinde si de bucet, bca e mai scump decat caramida, insa sunt aproape la fer referitor la izolare, poti insa sa te informi la pret si calitate la ambele materiale si sa faci o alegere dupa plac

| LanguageMaster explică (pentru PringAloe):

De ce nu poti face tot peretele de beton?

| PringAloe a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pai nu este o uzanta comuna, nu prea cred ca ai vazut case in constructie cu peretii tot din beton, pe langa asta este vorba si de izolarea casei, betonul e mult mai rece, fata de caramida si bca care se prespune ca sunt izolatori pentru interiorul casei, si ma gandesc ca si peretii sunt foarte grei, poti sa ai crapaturi sau alte probleme, bineinteles asta e punctul meu de vedere si e cam ceea ce am vazut, nu sunt specialist in domeniu, dar mai poti astepta si alte raspunsuri happy

| Typhoo a răspuns:

Structura de rezistenta de beton armat, peretii din caramida porotherm.

| Michell0 a răspuns:

N-am auzit de casă din beton, ci doar fundația/temelia să fie din beton... Dacă te refereai la bolțari sau cărămidă, personal, aș opta pentru cărămidă pentru că este mai rezistentă și mai plăcută la aspect, așa cum sunt casele în Germania, tip cărămidă.