| Solitude15 a întrebat:

cum as putea sa curat covoarele mai bine am incercat cu praf de spalat dar nu se curata asa de bine vreo solutie Funda+vot

Răspuns Câştigător
| ionandreea97 a răspuns:

Cu Bio Carpet cureti cel mai bine. Face o spuma si insisti pe unde vezi ca sunt pete.Citeste instructiunile de folosire ca sunt simple.

3 răspunsuri:
| ChrissD a răspuns:

Venish sau bio carpet (mama foloseste si este foarte bun) face si spuma si curata pana si cele mai adanci pete ...bafta.

| Frumusikkkaa a răspuns:

1 Metode economice si ecologice
Etapa esentiala a curateniei generale, unde diferenta este data de materialul, marimea si culorile covoarelor din casa ta. Cea mai simpla si mai eficienta varianta este masina de spalat. Poti spala covorasele mici de baie sau de intrare in apartament si mochetele foarte flexibile. Foloseste un program special, cu temperatura scazuta si fara stoarcere.

Daca nu ai destui bani pentru a duce covorul la curatatorie, atunci poti incerca varianta clasica. Il iei in spate si il asterni cu incredere pe bara de covoare din fata blocului, il lovesti cu putere cu batatorul de covoare pana nu mai ramane niciun fir de praf. Aceasta varianta nu este cea mai sanatoasa pentru covorul tau si este cu atat mai putin recomandata in cazul covoarelor din lana. Poti recurge la ea cel mult de doua ori pe an.

Pentru inviorarea culorilor este recomandat sa speli covorul cu o solutie din apa si otet, apa cu sare, sau pur si simplu sa il presari cu sare si sa il tii strans 24 de ore. Culorile vor aparea mult mai aprinse.

Pentru curatarea dar si pentru improspatarea covorului, bunicii il bateau pe zapada. Covorul era pozitionat cu tesatura pe stratul de zapada si presat prin lovituri. Sarurile continute de zapada au un efect uimitor asupra culorilor. Daca vremea tine cu tine incearca aceasta varianta neconventionala. Sper ca te-am ajutat succes!

| toni_5904 a răspuns:

Cu produsul BIOCARPET