| j1NNNx a întrebat:

Cum se curata componentele calculatorului de praf?
Am incercat cu un feon, dar si cu un prosop uscat. Exista o solutie speciala sau cum trebuie sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Incearca cu un aspirator puternic, sau
VARIANTA IDEALA: un compresor de aer!

Aerul comprimat la tub ar fi o solutie si el, insa:

---nu trebuie scuturat inainte de utilizare deloc

---se utilizeaza max 30 secunde, apoi se lasa tubul sa se "odihneasca" 3-4 min:
pentru a avea presiune adecvata, trebuie sa ajunga la temperatura camerei, altfel risti sa se creeze condens pe componente

---este inflamabil, nu se recomanda utilizarea in interior

Desfaci capacele laterale si panoul frontal care e prins in clipsuri in general, (si cel de deasupra daca e prins in clipsuri),
si iei smocurile mari cu mana, daca e cazul, apoi sufli aer (respectiv aspiri in cazul aspiratorului) toate zonele, cu accent pe toate componentele incarcate.
Atentie, nu insista extrem de mult langa ventilatoare, se descentreaza destul de usor.
Acelea trebuie curatate manual cu o pensula moale, preferabil dupa ce le-ai dat jos de pe carcasa/componente.

La fel daca ramane praf "lipit" de placa de baza, video, sursa, HDD, sau alte zone: iei o pensula fina, antistatica si lucrezi cu atentie, sa nu misti/rupi condensatori si alte integrate.

5 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Du-te la service, îți ia 20-30 lei și nu te mai stresa atât, dacă nu știi nu te băga să-l cureți, deși nu e mare filosofie.

| j1NNNx explică (pentru Alexuţ02):

Tocmai asta e. ca vreau sa invat. de ce sa platesc mereu cand pot sa fac chiar eu?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru j1NNNx):

Pentru că poate apărea riscul să-ți strici PC-ul laughing, și 30 lei nu e o sumă astronomică având în vedere că îl cureți o dată la 6 luni.

| j1NNNx explică (pentru Alexuţ02):

30 lei costa piesele, nu vreau sa dau sa le curat exact cat as da sa le cumpar (ma refer la rami ddr2, samd)

| Alexuţ02 a răspuns (pentru j1NNNx):

Aaalaughing am înțeles. cum dorești, găsești pe net tutoriale.
" Cum curăț PC-ul de praf "

| IIIshaneIII a răspuns:

Aspiratorul cel mai simplu

| Justme32 a răspuns:

Te duci la un magazin calculatoare sau... poți încerca să găsești la metal o chimice, spray cu aer comprimat care vine cu o puță mică pe care o montezi cu ușurință. Apeși pe buton și cureți dar fără să fii conectat la calculator sau la prize. Aștepți 5 minute după curățare și spor la labă big grin Spray-ul e maxim 20 de lei varianta lungă

| P3d1a a răspuns:

Aer comprimat la tub

https://www.emag.ro/......DDHVYMBBM/

| ȘEMaria a răspuns:

Pui pe o vata un pic de spirt si asa merge