Întrebare recomandată | kitra97 a întrebat:

Salut TPU,
De cateva zile imi face nasoale centrala (termoteca pe gaz) problema suna asa. Cand pornesc seara caldura porneste, se aude un șuierat cateodata si intra in avarie. Trebuie resetată avaria de vreo 6-7 ori pana sa porneasca bine si fara eroare... ca sa ii mai fac? De la ce poate fi? Pls help rapid ca e frig afară, dau funda.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"pls help rapid ca e frig afară dau funda"

cam puțin dai! Dar in fine: spune-ne care e presiunea apei in instalație (ai un manometru pe acolo, citește-l)

| kitra97 explică (pentru sierra1):

Presiunea e ok intre 1 si 2 mai exact 1.5 si 1.7 bar

| sierra1 a răspuns (pentru kitra97):

E in plaja verde?

regis
| regis a răspuns:

Modelul centralei si codul de eroare afisat ar putea fi edificatoare.

| kitra97 explică (pentru sierra1):

Scuzați-ma fratilor nu ma pricep asa de bine la ele. e prima data cand am asa ceva. cand da eroare se qprinde beculetul de avarie concomitent cu beculetul de la 60°. Si acum am observat ca mai tot timpul face acel suierat cand pornesc caldura. Mi-e frica sa nu se strice. centrala se numeste "junkers" sau cel putin asta scrie pe ea

regis
| regis a răspuns (pentru kitra97):

Din manualul Junkers:
Tasta de avarie se aprinde intermitent o dată pe secundă (1 Hz) + LED-ul de
60˚C
• Verificaţi presiunea de alimentare
cu gaz, tipul de gaz, aerisiţi
coloana de gaz
• Verificaţi aprinderea, forma și
aspectul flacării
• Verificaţi presiunea la duze, duzele
• Verificaţi electrodul de ionizare și
legăturile electrice
• Verificaţi placa electronică.

Mai este un "cod" asemanator, insa este legat strict de apa calda menajera, inteleg ca a ta aface figuri pe partea de incalzire.
Speram ca e vorba doar de presiunea gazului.

| sierra1 a răspuns (pentru kitra97):

Aerisește instalația dacă știi dacă nu, cheamă la fața locului pe careva priceput să nu-ți arunci casa in aer

| kitra97 explică (pentru regis):

Salut. Mersi de raspuns. Problema este ca astazi a inceput face scoata acel șuierat si cand dau drumul la apa calda la bucatarie. ce as putea face?

regis
| regis a răspuns (pentru kitra97):

Chiar nu stiu ce reprezinta suieratul și cine l-ar pute produce. Probabil va trebui sa apelezi la un service.

| yonutu555 a răspuns:

Pierde presiune, sub ea trebuie sa aiba un surub albastru rotesti de el usor pana ajunge presiunea la 1, 5B dupa strangi repede sa nu urce mai mult