| swag13579 a întrebat:

Îmi poate spune cineva cum se numește modelul ala vechi de pereți cu niște denivelări de parca ar fi spoiți cu ciment și mai ales cum se realizează?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Calcio vecchio. Era la moda cand eram eu tanar. Am citit undeva o explicatie (nu stiu daca este buna!): "Calcio-vecchio" cu bob marunt se aplica in genereal pe pereti gletuiti iar in unele cazuri si pe pereti tencuiti si driscuiti fin. Inainte de stropirea pastei pentru calcio se aplica mecanizat pe perete un grund din solutia de clei prevazuta la zugraveli in culori de huma. Peste grund se stropeste pe perete o pasta cu urmatoarea compozitie (cantitatile sunt date pentru 1m2 de suprafata executata) 1, 0 kg ipsos, 0, 5 kg huma, 0, 1 kg clei de oase si 1, 0 l apa.
Huma se piseaza si se pune intr-un vas cu apa iar dupa ce s-a dizolvat complet se amesteca bine si se strecoara. Se adauga cleiul apoi ipsosul continuindu-se amestecarea pana la consistenta necesara. Solutia de huma si clei se poate prepara in cantitatile necesare pentru executarea de lucari pe durata mai mare (1, 2 zile). In acest caz scop ipsosul se introduce numai pentru catitati ce se pot consuma in 30.60 minute de la preparare.
Pasta se aplica cu ajutorul unie bidinele de par de porc, care se loveste de mana sau o bidinea din paie de orez si a une bucati de tabla indoita in forma de S in care caz o margine a tablei este tinuta cu o mana iar de cealalta margine se bate parul bidinelei.
Pasta de calcioo vecchio mai poate fi stropita cu ajutorul dispozitivului de stropit.
Primul strat se formeaza prin aplicarea unor stropiri mai rari dupa care se aplica inca 2…3 straturi pana se uniformeaza intreaga suprafata.
Culoarea peretilor pe care s-a aplicat calico vecchio marunt se asigura prin aplicarea pe deasupra a unei zugraveli colorate cu ajutorul pompei de zugravit. Cand se cere executarea unei calcio vecchio cu boabe colorate diferit, pasta se nuanteaza pentru fiecare strat in parte inainte de aplicare. Pentru aplicarea mecanizata a zugravelilor din calico vecchio cu bob marunt se utilizeaza instalatia pentru aplicat tencuieli stropite in strat subtire.