| Alynush95 a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum se procedeaza cu programul PRIMA CASA? Va rog mult
Fundita

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Intai trebuie sa alegi o banca --- vezi lista bancilor care acorda credit in cadrul programului :http://www.fngcimm.ro/index.php?page=achizitie-banci-partenere
Discuta cu consilierii de credite de la fiecare banca ---dupa ce vei aduna cat mai multe informatii de la fiecare banca, abia atunci poti alege una din lista.
Tot in link-ul de mai sus, daca clikuiesti casutele din dreapta paginii, vei afla si alte detalii (descrierea programului, cadrul legal, documente necesare, beneficiari eligibili etc.

| Alynush95 explică (pentru alessia5158):

Din ce am inteles de la unele cunostine trebuie sa ai o suma de bani inainte sa faci treaba asta

| alessia5158 a răspuns (pentru Alynush95):

Da, este nevoie sa platesti un avans(cateva procente din valoarea achizitiei)! --- citeste, spre exemplu, conditiile de la B Transilvania :https://www.bancatransilvania.ro/......rima-casa/
Pe langa suma necesara platii avansului este nevoie sa dispui si de alte sume la incheierea contractului de creditare(de ex. la Transilvania iti cere pentru evaluare imobil, pentru constituirea unui depozit colateral)
Mai mult, trebuie sa probezi bancilor ca ai un venit permanent din care sa-ti poti permite plata ratelor lunare ( timp de maxim 30 de ani!).

I-a la rand bancile, asa cum ti-am spus--- noteaza-ti dobanzile( vezi daca sunt fixe sau variabile!), noteaza-ti conditiile de creditare ale fiecarei banci si apoi alege dupa o matura analiza! Nu-i de joaca cu un credit imobiliar!

p.s. Daca am retinut bine suma, o cunostinta mi-a spus ca ea plateste o rata de 800 lei/luna pentru apartamentul de 2 camere achizitionat prin program.