| damnedwolf a întrebat:

Salutare lume, am si eu o intrebare. Imi puteti explica si mie ce este programul prima casa?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cam greu de explicat pe scurt, dar ma voi stradui. :)
Daca omit vreun amanunt rog sa fiu completat sau corijat (dupa caz).
"Prma Casa" este un program de achizitionare a unei locuinte -program oferit de guvernul Romaniei.
Creditul pentru locuinta se acorda de catre oricare din bancile implicate in acest program; iar soliciitantii unui astfel de credit sunt supusi unor reguli:
-venitul pe familie sa nu fie mai mic de 3.000 de lei;
-sa se plateasca inainte cel putin 5% din valoarea locuintei;
-creditul va trebui platit integral in maxim 30 de ani, iar la terminarea creditului, solicitantul nu trebuie sa depaseasca varsta de 60 de ani.
Guvernul Romaniei sprijina solicitantul oferind bancii 25% din valoarea locuintei; dar acest procent de 25% va fi platit de catre solicitant.
Programul "Prima Casa" a aparut de mai multi ani, si in fiecare an se modifica.
Mai multe detalii gasesti aici: https://www.cancan.ro/......n-19649431

2 răspunsuri:
| mihaihai a răspuns:

Este un program derulat de stat, care incurajeaza pe cei tineri sa.si cumpere propria lor casa