| Theodora292001 a întrebat:

Mi-am cumparat un cires, este acum al 3-lea an, eu cu mama suntem ingrijorate deoarece nu a inflorit inca. Ea s-a gandit ca face frunze dar nu face flori dar e cam ciudat, de obicei copacii fac flori si apoi frunze... Are niste mugurasi verzi si pe mugurasii aceia se pot observa niste pete roz. Ce credeti? Puteti sa imi dati niste sfaturi? Nu prea stiu ce se intampla cu el.

Multumesc TPU!

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depinde ce pom este adica daca este cires obtinut din seminte sau daca este altoit. Daca este altoit o sa faca flori la anul, iar daca provine din simburi poate mai tirziu de 5ani.Deci asa pomii in general intra pe rod asa dupa 4-5 ani, deci nu au cum sa infloreasca mai devreme.De inflorit sigur va inflorii.Ai rabdare.Si nu toti pomii fac flori si dupa frunze.Sint si care fac frunze mai intii apoi flori, bine nu este cazul ciresului, dar sint pomi care mai intii fac frunze.Asta asa ca idee.Petele roz nu e nimic rau sau daunator, cred ca sint membranele unde au stat acei mugurasi.

| Azµre a răspuns:

In mod normal cireșii rodesc după 3 – 5 ani de la plantare. Acest rezultat depinde de soiul cireșului, de calitatea plantării, de clima și, cel mai important, de îngrijirile acordate în primul an.

| Yasmin875 a răspuns:

Mai asteapta ca mai este luna florilor.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Ciresii nu au inflorit inca! stai sa se mai incalzeasca putin si va inflori mai mult ca sigur! pofta buna cand se vor coace happy

| tr3ig a răspuns:

In general pomii fructiveri rodesc la 3 ani dupa ce au fost plantati, mai putin nucii care rodesc la 5 ani. in teorie daca nu este sterp ar trebui sa faca flori anul acesta. problema anul acesta este vremeawinking ai rabdare

| ɴιcoleтα a răspuns:

Incepe sa infloreasca. Daca se incalzeste vremea cu siguranta va inflorii.
Si eu am un cires, dar inca nu a inflorit.

| SuntPanda a răspuns:

Ciresii încă nu au înflorit happy Dar mugurașii roz sunt un semn bun. Cum au spus și ceilalți, trebuie să se mai încălzească vremea happy
Sper că te-am ajutat :*
Panda xx